To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wspomnienie pracowni mistrza

Wspomnienie pracowni mistrza

Jelenia Góra słynie niezwykłym środowiskiem fotograficznym i zajmuje ważne miejsce w historii polskiej fotografii. W Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury do 27 grudnia prezentowana jest wystawa Janusza Moniatowicza „W ciszy pracowni Josefa Sudka”, która w pełni zasługuje na miano wydarzenia historycznego.

Janusz Moniatowicz, znakomity fotograf, znany jeleniogórzanin, prezentuje swoje prace wykonane w pracowni jednego z najsłynniejszych fotografów, który w szczególny sposób związany był z czeską Pragą. To polska premiera wystawy przygotowywanej na przestrzeni trzech ostatnich lat, z fotografii, jakie powstały trzy dekady temu, w latach 80. minionego wieku. Część tych prac pokazywana była wcześniej tylko raz, w 1988 roku, na prezentacji towarzyszącej wielkiej wystawie zdjęć Josefa Sudka w Centre Pompidou w Paryżu. Janusz Moniatowicz otrzymał wtedy osobiste zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu od ówczesnego mera Paryża, Jacquesa Chiraca. Nie mógł jednak pojechać do Francji i nie widział ekspozycji w jednym z najsłynniejszych centrów kulturalnych świata. 

Przez wiele lat Janusz Moniatowicz nosił się zamiarem przygotowania własnej wystawy, która będzie hołdem złożonym Josefowi Sudkowi. I dzięki namowom gospodarza Galerii „Korytarz”, także fotografa - Wojciecha Zawadzkiego, wreszcie się to udało.

Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich” z 22 grudnia 2015r.