To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wraca leczenie uzdrowiskowe

Wraca leczenie uzdrowiskowe

11 marca sanatoria wznowią pracę po ponad czterech miesiącach przerwy. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia lub skierowania wystawionego przez ZUS.

- Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu albo zaszczepienie pacjenta (dwoma dawkami) przeciwko covid 19. Przed wyjazdem na leczenie, trzeba skontaktować się z sanatorium i podać aktualny numer telefonu. Kuracjuszom przysługuje bezpłatny test przed rozpoczęciem leczenia. Test będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Test sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu - informuje NFZ.
Te same zasady, ale nieco inne formy powiadamiania obowiązują w przypadku skierowań z ZUS. Wyjazdy na podstawie skierowań tej instytucji wznowione zostaną 15 marca.
- Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, ZUS przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać. Gdy ktoś dostanie zawiadomienie o wyjeździe powinien przekazać swój numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Jak wyjaśnia rzeczniczka przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny. Test jest bezpłatny i nie może być starszy niż 4 dni.
- Aby test wykonać należy zgłosić się do punktu pobrań, do którego skieruje nas sanatorium i poczekać z wyjazdem na informację czy test jest negatywny – mówi Kowalska-Matis.
Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny. Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, że należy poinformować ośrodek rehabilitacyjny o zmianie numeru telefonu.

Komentarze (3)

Czyli uzdrowisko Cieplice znów będzię zachęcać atrakcyjnymi stawkami 2200zł ; )

Nie bardzo rozumiem - rośnie liczba zachorowań,podobno szczyt przed nami, a zaprasza się ludzi na grupowe leczenie. Przecież podobno zaszczepieni mogą przenosić wirusa. Natomiast wykonanie ujemny wynik testu świadczy jedynie o tym, że w dniu wykonywania go człowiek był zdrowy....

Debile rządzą, to nie ma się co dziwić. Siłownie nadal zamknięte.