To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

WOŚKO/ TRANBERG/ KĄDZIELA czyli JAZZ w ODK

Marek Kądziela

Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze zaprasza na koncert z cyklu "JAZZ w ODK". W środę, 1 października o godz. 19:00 w Kawiarni MUZA ODK na Zabobobrzu wystąpi TRIO WOŚKO/ TRANBERG/ KĄDZIELA. Wstęp wolny.

Trio Wośko/Tranberg/Kądziela jest nową jakością na duńskiej i europejskiej scenie jazzowej. Powstało w twórczym środowisku Odense, jako odpowiedź na wyzwania rzucane przez współczesny świat i sztukę. Poszukiwanie metod szczerej ekspresji i komunikacji na bazie przejrzystych kompozycji zaowocowało nowoczesną muzyką improwizowaną, intuicyjną, która kontynuuje najlepsze tradycje we współczesnym europejskim jazzie.

Kasper Tranberg  - jeden z najciekawszych trębaczy jazzowych na europejskiej scenie. Urodzony w 1971 r. duński muzyk i kompozytor po ukończonych studiach w Berklee College of Music na początku lat 90. wrócił do Danii, gdzie szybko stał się jednym z najbardziej poszukiwanych trębaczy. Jest profesorem trąbki na dwóch uczelniach jazzowych w Danii, SMKS w Odense i RMC w Kopenhadze. Oprócz prowadzenia własnych zespołów jest stałym członkiem The Copenhagen Art Ensemble, Marc Ducret Quintet, Jesper Zeuthen Plus, Anderskov Accident . Kasper był współliderem The Universal Quartet z niedawno zmarłym Yusefem Lateefem. Poza tym współpracował z takimi artystami jak: James Moody, Joe Lovano, Steve Swallow, Tim Berne, Django Bates, Gianluigi Trovesi, Chris Potter, John Tchicai, Savage Rose czy Pierre Dørge. Oprócz kilkudziesięciu albumów jako sideman, nagrał 8 płyt pod własnym nazwiskiem, w tym m. in. The Universal Quartet feat. Yusef Lateef dla BlackOut Records.

Marek Kądziela - gitarzysta jazzowy, kompozytor, muzyk. Absolwent The Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii. Zwycięzca licznych konkursów, m.in. Nocy Blusowej w Rawie Mazowieckiej w 2000 r. czy Guitar City w Warszawie w 2007 r. Uhonorowany nagrodą dla największej osobowości muzycznej konkursu „Bielska Zadymka Jazzowa", a także szwajcarsko-duńskim stypendium „Foundation Idella".Współzałożyciel i kompozytor muzyki zespołów takich, jak „International Jazz Quintet" „Off-Quar-Tet" „Hunger Pangs" oraz „Kran", z którymi nagrywał płyty doskonale przyjęte przez krytyków w Polsce i za granicą. Muzyk aktywnie współpracujący ze środowiskiem duńskim, niemieckim, czeskim oraz polskim. Marek Kądziela wyróżnia się charakterystycznym brzemieniem oraz biegłością, stawiając nacisk na własny styl i osobowość, co przekłada się na jego grę i kompozycje. Dla słuchacza jest to ucieczka w nastrojowy świat najlepszej jakości jazzu, co pozwala na zatopienie się w emocjach, a skończy niechybnie podziwem dla doskonałości kunsztu muzycznego artysty.
Radek Wośko - perkusista, kompozytor. Studiował m. in. na Wydziale Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense, Dania. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, m. in. jako kompozytor i lider polsko-duńskiego kwartetu Entropy, (album „Well, what do you know, it was wear after all...", Gateway Music 2013) czy współlider zespołu Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet (płyta „Entrails United", Recart 2014), z którym wygrał Grand Prix 49. Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Wystąpił na Sopot Molo Jazz Festiwal, Festiwalu Jazz w Ruinach, Festiwalu Zmagania Jazzowe, Copenhagen Jazz Festiwal, Odense Sommer Jazz, Vinter Jazz Festival, Århus Jazz Festival. Występował z takimi muzykami jak Lionel Loueke, Johnny O'Neal, Dave Wong, Rafał Sarnecki, Richard Andersson, Thomas Franck, Jens Winther, Carl Winther i wielu innych. Zainteresowany nie tylko jazzem współpracował z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz z takimi artystami jak: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Anna Szałapak, Stanisław Tym, Piotr Machalica, Artur Andrus, Maria Czubaszek, Krystyna Tkacz czy Zofia Merle, jak również z zespołami Ambulanza i Skambomambo, z którym nagrał płytę Made To Specification (2011).