To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wodociągi toną w długach

Wodociągi toną w długach

Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji walczy o przetrwanie. Wyniki finansowe ma katastrofalne, ale jego prezes Jerzy Grygorcewicz ma nadzieję, że poprawią się dzięki przyłączeniu wielu nowych odbiorców wody i dostawców ścieków.

Rok 2010 spółka zakończyła stratą w wysokości około 10,5 mln zł, a pierwszy kwartał 2011 roku - stratami wartości ponad 2,5 mln zł - powiedział prezes Grygorcewicz na sesji Rady Miasta Szklarskiej Poręby. Jego zdaniem wpływ na taki wynik miała m.in. konieczność dużej amortyzacji majątku, którego wartość, z powodu wielkich inwestycji, wzrosła.

Spółka zleciła za spore pieniądze opracowanie programu naprawczego. Okazał się niewypałem. Nie wiadomo nawet, czy został zaakceptowany. Tak przynajmniej wynika z dyskusji pomiędzy radnymi Szklarskiej Poręby a prezesem KSWiK. Spór dotyczy laboratorium w Kowarach, które jest głęboko deficytowe, ale KSWiK broni go z ogromnym uporem. Prezes twierdzi, że wyniki laboratorium się poprawią, bo zmniejszyła się jego obsada z czterech do trzech etatów i dojdą nowe zlecenia. Szklarska Poręba nie chce jednak nawet słyszeć o utrzymywaniu laboratorium.

W kuluarach przedstawiciele tego miasta pytali, czy KSWiK dlatego nie chce zlikwidować laboratorium, bo pracuje w nim żona dyrektora kowarskiego oddziału tej spółki.

Prezes Grygorcewicz szukał poprawy sytuacji finansowej firmy w wyciągnięciu pieniędzy z gmin udziałowców spółki. W ramach podniesienia kapitału zakładowego KSWiK dostał od nich 3 mln 228 tys. zł. Dzięki temu będzie mógł zapłacić Hydrobudowie, której należy się ponad dwa i pół miliona złotych.

Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 23/11.

Komentarze (31)

nie dość że mają najdroższą wodę i ścieki w Polsce to jeszcze mają straty, widać gospodarność, jeśli na tym przykładzie widać zarządzanie w naszym kraju to już nic mnie nie jest w stanie zdziwić, trzeba pakować walizki i za chlebem.......

programy naprawcze byly sa i beda bzdurnym wydawaniem pieniedzy moj pracodawca robil to samo chyba tylko po to zeby przyszedl syndyk i zakladu nie ma juz od kilkunastu lat te pieniadze lepiej przekazac instytucjom pozarzadowym one beda wiedzialy co z tym zrobic

i bardzo dobrze !!!!! jak się kolesiami niekompetętnymi obsadza stołki to tak się to kończy!!!!!

nich ktoś mi powie kiedy to sie skończy? kiedy umrą te komuchy? kiedy w ich miejsce bedziemy mogli wejsc ,,my " młodzi? po co krajowi taki emerytowany beton komunistyczny na stanowisku kierownika czy dyrektora? to jest paranoja- jaki beton juz nawet pomysłów nie ma na rozwój spółki i jest zaśniedziałym partyjnym betonem!!! przepraszam za wzniosłość ale nie wytrzymałem

Właśnie! Za co "ta" rada nadzorcza bierze pieniądze, że jest tak źle, po co ONI nam tam?????????????

Czyjego interesu tam pilnują??????????

Taaa, wiem, jest to bardzo ciepła posadka, ciągły zanik tzw. przyzwoitości... smażyć się będą w piekle..........

złodzieje ile zarabiacie? no ileee ? i za co? się pytam!! precz z komuną!

Żaden cieć nie zauważył, że KSWiK realizuje historyczny, warty kilkaset milionów projekt skanalizowania i zwodociągowania wsi i miasteczek w powiecie jeleniogórskim. I że wreszcie, w XXI wieku ludzie na prowincji mają wodę z wodociągu i kanalizację, a nie studnie i śmierdzące, nieszczelne szamba, a strumyki coraz mniej śmierdzą. Ale nie ma to jak drzeć ryja, że w wodociągach złodzieje i że trzeba płacić. W końcu dla przeciętnego ciołka-komentatora ze zlasowanym mózgiem woda leci z nieba, więc powinna być za darmo, a kanalizacja "się należy" i też za nią nie trzeba płacić.

Nikt nic nie chce za darmo, tylko skąd się biorą te ciągłe nie doszacowania???

Każdy z nas jest na swój sposób ciołkiem, ty też....pozdrawiam :))

gg wyjałowiony człowieku z rozumu a w niebie ktoś siedzi i według grafika wodę spuszcza? :) Jasne, ze jest za darmo. Natura daję nam tę wodę byśmy mogli z niej korzystać lecz człowiek wszystko przerabia na pieniądze. Historyczny? Śmieszny jesteś. Gdzie wtedy byli by skanalizować wsie i miasteczka? Budowali dla siebie by później móc takich jak ty i inni dymać z kasy, którzy nawet płacąc 100 złoty za metr3 wody będą bić brawo.

Niedlugo dostaniecie podwyzke, w Szklarskiej juz huczy, że będzie dość znancza! szykujcie portfele i placcie za czysta, klarowną wode!

ludzie zastamowmy sie przeciez to nasza wina to co sie dzieje w tej spolce spolka zarzadza prezes i rada nadzorcza do rady nadzzorczej typuja gminy ktorych wladze sami wybieramy wiec miejmy pretensje tylko do siebie ze tak wybralismy a jak ktos nie glosowal niech ma pretensje tylko do siebie pozatym po co nam ci wszyscy dyrektorzy oddzialow cala masa ludzi wokol nich to dziala tak jak w kazdej gminie przerost zatrudnienia na przykladzie gminy podgorzyn widac jak to jest zatrudnianie rodziny znajomych niech teraz wszyscy co glosowali na pania wojt wytlumacza tym co jej nie chcieli dlaczego musza wciaz placic coraz wiecej

Brawo!! Tylko jeden z nielicznych internautów na wielu forach orientuje się, że miasta i wsie należy w XXI w środku Europy zwodociągować i skanalizować. Odsyłam wszystkich zainteresowanych do Traktatu Akcesyjnego o przystąpieniu Polski do UE! Podjęliśmy zobowiązanie do skanalizowania polskich miast i wsi do końca 2015 roku - w imię ochrony środowiska!!! Tak więc zostało mało czasu, a dotacje unijne własnie się dla nas skończyły! Czekają inni: Bułgaria, Rumunia itd. Resztę roboty musimy zrobić "za swoje"...

Przecież ich kapitał zakładowy wynosi ponad 120 mln zł. Jest na czym zaciągać zobowiązania i z czego pokrywać straty. Poza tym problem mają właściciele, a są nimi:
Gmina Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Piechowice, Szklarska Poręba, Związek Gmin Karkonoskich.
Pozdrawiam

Sorki, Skucha - do 30.06.2011 mają uchwałę o podwyższeniu KZ do 150 mln zł. Syndyk będzie miał co robić.

Napisełeś "precz z komunią", obrażajac moje uczucia. Błękitnokrwiści do komunii!!!

W calej firmie sa przerosty zatrudnienia,w Szklarskiej na oczyszczalni przy ul.Hoffmana pracuje cala zgraja niepotrzebnych pracownikow !!!

W Podgórzynie metr sześcienny kosztuje prawie 15zł,gdzie sama woda to tylko ok.7zł.A najlepsze,ze na budowe kanalizacji dostali z UE,a oni mówią,ze pieniędzy brak...

Sprawa jest prosta. Kanalizować gminę trzeba bez dwóch zdań. KSWiK się jednak przeliczył myśląc, że wszyscy będą się garnąć i chętnie podłączać do sieci. Wyszło jednak tak, że praktycznie nikt nowy nie chce się podłączać bo ceny są bardzo wysokie. KSWiK musi więc podnosić ceny i koszty swojej działalności rozłożyć na tych klientów których już ma. Żeby nie było strat to myślę, że moja trzy osobowa rodzina powinna nie płacić 350zł za dwa miesiące tylko może tak około 550zł.
Zresztą w radiu Wrocław jakiś czas temu była audycja, w której KSWiK się żalił, że ceny muszą być tak wysokie bo się ostro przeszacowali z ilością nowych podłączeń. Ludzie wolą swoje studnie i szamba niż kilkaset złotych co dwa miesiące płacić, a wydaje mi się że zmusić do podłączenia nie można.
Tak więc mamy błędne koło. Mało klientów bo drogo --- drogo bo mało klientów.

W Szklarskiej jest rzeka, będziemy niedlugo sie w niej myli bo na wode braknie szmalu.

"dawniej" to by połączono Wodnika z KSWiK, bo temat jest wspólny dla całej Kotliny, a koszty przyłącza w mieście jest wielokrotnie niższy iż na wsi, gdzie od przyłącz do przyłącza jest ponad kilometr.

CO MNIE OBCHODZI ŻE TONĄ W DŁUGACH DWA MIESIĄCE TEMU PODNIEŚLI ABONAMENT I KOSZT WODY. W SUMIE JAK W STYCZNIU PŁACIŁAM ZA 15 M3 126 ZŁ TO W CZERWCU MUSZĘ ZA TO SAMO ZAPŁACIĆ 172 ZŁ, A ABONAMENT KOSZTOWAŁ 34 ZŁ A TERAZ KOSZTUJE 55,92ZŁ A JAK WYMIENIAJĄ LICZNIKI TO I TAK MY PONOSIMY KOSZTA.TAŃSZA WODA JEST W SKLEPACH W 5 L BUTELKACH.NIECH LEPIEJ POWIEDZĄ ILE ZARABIAJĄ I ILE Z NASZYCH PIENIĘDZY IDZIE NA ICH PREMIĘ.

ŻEŚ SIĘ PONAPISYWAŁ JEDEN WART DRUGIEGO A SOKÓŁ NIE LEPSZY OD WICHNIAKA.

kto wybiera? swoi swoich dla kasy.co zrobili z ostatnim prezesem jak się wziął za ich forsę i wytknął niekompetencję?Może tu NIK -u trzeba?

TO TWOIM ZDANIEM ILE TAM POWINNO PRACOWAĆ OSÓB. DWIE CZY ŻADNA? MYŚLISZ ŻE, ZARABIAMY TAM PO 3000 TYŚ. OTÓŻ NIE 1500 I PRZY DOBRYCH WIATRACH I Z GÓRKI 1700 NIE WIERZYSZ TO MOGĘ CI POKAZAĆ RMUA. Z ZA WODĘ PŁACĘ TYLE SAMO CO WSZYSCY I ZA RESZTĘ TEŻ.WIĘC U GÓRY GDZIE JEST KIEROWNIK, ZASTĘPCA, ZASTĘPCA ZASTĘPCY, SPECJALIŚCI ITP ITD TO ONI SĄ ZGRAJĄ. I PODEJRZEWAM ŻE MIESIĘCZNIE MAJĄ PO PARĘ TYSI ŁADNYCH Z 5 Z PRZODU.

Świetny temat: "Sprawy dla Reportera"... warto się nad tym zastanowić.

Był czas na początku inwestycji,żeby
projekty naprawić.Wówczas nikt komitetu marysin nie słuchał.Wszelkie dane i symulacje dostały rady gmin,wójtowie,burmistrzowie ale wtedy oślepieni dotacjami przestali logicznie myśleć.Miało nie być amortyzacji a jest i wali w ceny.Ciekawe czy ukraińska spółeczka jeszcze czeka na ekonomiczną wywrotkę KSWiK.To wygląda jakby plan przejęcia za "1zł."działał w najlepsze.
przypomnijcie sobie co wam mówili przed
rozpoczęciem tej chorej inwestycji!!!

to zlodzieja sa

To następne miliony w tym roku. Gminy będą pchac w ten dziurawy worek lecz wątpię czy spółkę to uratuje. Ale jest rada. !!!!! Można zlikwidowac parę szkół i już będą środki by ten dziwny twór dalej straszył.
Radni Mysłakowic już wzięli się do "roboty" - zaoszczędzą dla spółki likwidując szkołę w Karpnikach.

chłopie co Ty za bzdety piszesz... w gminie podgorzyn staniszow od lat PROSI SIĘ o kanalizację i wodociąg ale KSWiK nie widzi w tym interesu bo ZA DROGO. KSWiK jedyną inwestycję w gminie podgorzyn jaka zrealizowała to sieć w sciegnach a wybacz to trochę mało. a co do szamba i studni to ja osobiście rozwazam takie rozwiązanie bo zwrot inwestycji nastąpi w ciągu 3-5 lat i licze sam na siebie!!!!

Z Rady Nadzorczej pogonić Peikerta emerytowanego likwidatora wojska w Jeleniej Górze.