To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wleń pod znakiem gołębi i pszczół

Wleń pod znakiem gołębi i pszczół

Pokaz najlepszych dalekodystansowych gołębi pocztowych z Hiszpanii, Belgii, Francji i Anglii, wystawa około 120 gołębi z Polski i Czech, prezentacja sprzętu pszczelarskiego, degustacja miodu i napojów miodowych, warsztaty wyrobu świec z wosku pszczelego – to tylko niektóre z atrakcji przygotowywanych na najbliższą sobotę, 8 października, we Wleniu. Wszystko w ramach Międzynarodowego Jarmarku Gołębia i Pszczoły. Wstępem do głównej, sobotniej części wydarzenia, będzie piątkowe spotkanie hodowców gołębi i pszczelarzy w miejscowym Ośrodku Kultury.

Taka tematyka imprezy nie dziwi, bo Wleń szczyci się tradycją hodowli i handlu gołębiami od średniowiecza. W tamtych czasach po gołębie do Wlenia przyjeżdżano nawet z Azji i Afryki, a pierwszy targ gołębi odbył się ponoć w 1510 r. Znakiem tej tradycji są coroczne „Urodziny Gołębiarki” obchodzone co roku w środę popielcową i pomnik Gołębiarki od 100 lat będący symbolem miasteczka. Teraz do tych tradycji nawiązuje Międzynarodowy Jarmark, o poszerzonej tematyce, o pszczelarstwo. Organizatorzy chcieliby, aby impreza miała cykliczny charakter.

Atrakcji na pewno nie zabraknie. Na początek, 8 października, o godz. 11:00 warto wybrać się do wleńskiego kina „Za rogiem” na projekcję filmu dokumentalnego „Więcej Niż Miód”. O tej porze w domu kultury otwarcie wystawy fotografii „Gołębie i Pszczoły”

Najważniejsze rzeczy będą się jednak działy na Plac Jarmarkowym (koło Dino). To historyczne miejsce targów gołębi i organizatorzy chcieliby przywrócić mu taki charakter. Tam właśnie o godz. 14. nastąpi otwarcie I Międzynarodowego Jarmarku Gołębia i Pszczoły. A potem: prezentacja gołębi; szkolenie „Jak zostać pszczelarzem”; wystawy przygotowane przez hodowców gołębi i pszczelarzy; warsztaty pszczelarskie; prezentacje Miast Partnerskich (Nowe Mesto, Świeradów, Nowogród Bobrzański, Bytom Odrzański); uliczka kupiecka; pokazy cosplay; wesołe miasteczko; mała gastronomia i inne.
Szczególnie ciekawie zapowiada się retransmisja życia pszczół z pasieki Łąka Izerska – możliwość podejrzenia, co dzieje się w ulu pewnie będzie dużą frajdą.

Nie zabraknie też występów estradowych. O godz. 17.00 zaprezentuje się zespół Czadoman. Potem Jarmarkowy Program Estradowy, w którym wystąpią miejscowi wykonawcy, a od godz. 21.00 taneczna zabawa pod chmurką z DJ’em.

Międzynarodowy Jarmark uzyskał dofinansowanie ze środków Euroregionu Nysa. Wydarzenie ma na celu promocję hodowli gołębi pocztowych oraz produktów pszczelarskich.

Wlen_plakat_A.jpg