Projekt „Wirtualna biblioteka e-Pogranicze” dobiega końca, a przynajmniej jego formalny etap w zakresie współfinansowania przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013, budżetu Miasta Jeleniej Góry oraz środków własnych. Organizatorzy zapewniają jednak, że przedsięwzięcie będzie rozwijane, ponieważ jego dotychczasowe efekty przeszły ich oczekiwania.
Ideą projektu było połączenie tradycji i nowoczesności – archiwalnych dokumentów z przestrzenią wirtualną, w celu udostępnienia czytelnikom informacji na temat ludzi, wydarzeń i miejsc, które ukształtowały ich najbliższe otoczenie na przestrzeni dziejów.
Prócz zaspokojenia ciekawości osób z zamiłowaniem do historii regionu, zgromadzone w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej (JBC) zbiory mają za zadanie służyć tym wszystkim, którzy w ramach swoich zainteresowań lub pracy chcą dotrzeć do wiadomości niedostępnych dotychczas w Internecie. E-Biblioteka służy również osobom, które z uwagi na ograniczenia komunikacyjne lub ruchowe, nie mają możliwości korzystania ze zbiorów źródłowych, zlokalizowanych często w wielu oddalonych od siebie miejscach.
- „Zgromadziliśmy w cyfrowej formie dokumenty oraz skany obrazów i przedmiotów m.in. z Książnicy Karkonoskiej, Muzeum Karkonoskiego, Muzeum w Wałbrzychu oraz Biblioteki Christian Weise w Zittau w Niemczech. Dzięki Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej, bez wychodzenia z domu i konieczności odwiedzin każdej z tych placówek, internauci mają teraz możliwość czytania, przeglądania i wykorzystywania do własnych potrzeb nieustająco powiększającej się kolekcji historycznych pism, fotografii, plakatów, jak również filmów i audycji na temat bliższej oraz dalszej historii regionu.” – powiedziała Katarzyna Maczel, p.o. Dyrektor Książnicy Karkonoskiej w Jelenie Górze.
Jedną z kolekcji Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej stanowi Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej, który dzięki projektowi „Wirtualna biblioteka e-Pogranicze” został poszerzony o dwadzieścia pięć nowych biogramów osób żyjących w okolicy Jeleniej Góry na przestrzeni różnych okresów. Należy do nich np. Christian Mentzel – kupiec, darczyńca, pan na Dziwiszowie i Łomnicy, czy też Łukasz Pietrzak – utalentowany gitarzysta, twórca Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu „Gitaromania”. Zasoby biblioteki zostały również wzbogacone o szereg materiałów z okresu przedwojennego, w tym prasę regionalną, pocztówki okolicznych miejscowości i atrakcji turystycznych oraz mowy pogrzebowe, plakaty czy afisze, które stanowią czasami jedyne źródło wiedzy na temat przeszłości konkretnych osób lub miejsc w regionie.
Projekt przyniósł również wymierne korzyści jego organizatorom, którzy zakupili nowoczesny sprzęt wraz z oprogramowaniem, służące do profesjonalnego tworzenia wirtualnych bibliotek. W trakcie realizacji projektu przeprowadzono również szereg spotkań promocyjnych oraz szkoleń w zakresie korzystania z zasobów wirtualnej biblioteki oraz procesu jej tworzenia, skierowanych do mieszkańców pogranicza Polski i Niemiec, w tym przede wszystkim do młodzieży, studentów, pasjonatów oraz pracowników instytucji partnerskich.
- „Dofinansowanie w ramach projektu „Wirtualna biblioteka e-Pogranicze” pozwoliło zakupić profesjonalne skanery dziełowe, pozwalające na szybką digitalizację wielkoformatowych obiektów. Umożliwiają one m.in. skanowanie obszaru A1 w wysokiej rozdzielczości w zaledwie 7 sekund, nie uszkadzając przy tym skanowanych dokumentów. Nowe urządzenia będą teraz służyć lokalnej społeczności do cyfrowego archiwizowania w bibliotece historycznych dokumentów na temat Jelenie Góry i okolic.” – powiedział Tomasz Maleńczuk z Książnicy Karkonoskiej, informatyk i szkoleniowiec w ramach projektu "Wirtualna biblioteka e-Pogranicze".
Projekt „Wirtualna biblioteka e-Pogranicze” pogłębił współpracę pomiędzy instytucjami kultury w Polsce i Niemczech. Poszerzyły się ich relacje i podkreślona została rola międzynarodowej kooperacji w obszarze rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie. Współpraca pomiędzy placówkami wciąż się rozwija, a Die Kultur- und Weiterbildungsgesellshaft mbH (KuWeit) deklaruje chęć kontynuowania działań i archiwizowania kolejnych zbiorów.
Prace nad rozbudową wirtualnej kolekcji trwają. Cenne i poszukiwane przez Jeleniogórską Bibliotekę Cyfrową materiały mogą się znajdować w prywatnych zbiorach mieszkańców. Zespół Książnicy Karkonoskiej zaprasza do współpracy wszystkich posiadaczy dokumentów, publikacji różnej formy i treści, o znaczeniu historycznym, kulturalnym, krajoznawczym, turystycznym, literackim i społecznym. Dzięki tym oraz innym działaniom archiwizacyjnym, JBC będzie coraz lepszym źródłem wiedzy na temat Jeleniej Góry i okolic, jej historii, kultury, bogactwa przyrodniczego i literackiego, zarówno dla mieszkańców, jak i osób chcących bliżej poznać tę część Dolnego Śląska.
Zapraszamy na stronę www.jbc.jelenia-gora.pl (kolekcja: e-Pogranicze).
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...