To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wiosenne porządki na Bobrze

Wiosenne porządki na Bobrze

Od 21 marca trwa kolejna akcja proekologiczna z cyklu „Ratujmy Bóbr”. Wiosenne sprzątanie jest zainicjowane przez mieszkańców Janowic Wielkich, którzy wsparci pomocą różnych placówek dbają o przyrodę i godny wizerunek gminy.

Sprzątanie zostało zainicjowane przez mieszkańców Janowic Wielkich - Oksanę i Jarosława Wasilewskich. Potrwa do 25 marca. Organizatorzy przewidują w ciągu pięciu dni zebrać 42 000 litrów zanieczyszczeń, na odcinku 3 km rzeki. W pogotowiu jest przygotowanych 350 worków o pojemności 120 litrów oraz kilkunastoosobowa grupa podopiecznych z ośrodka „Nowej Nadziei" w Janowicach Wielkich. Całą akcję koordynuje RegionalnyZarząd Gospodarki Wodnej, a do tej inicjatywy włączył się Inspektorat w Jeleniej Górze oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze.

Oczyszczanie Bobru rozpoczęło się od tamy przy ul. Nadbrzeżnej, a zakończy się na odcinku rzeki w kierunku tzw. Starych Janowic. – Cieszymy się z zaangażowania mieszkańców, dlatego chcemy im pomóc w tej ciężkiej pracy, a później wynagrodzić. Dzięki tej akcji poprawimy wygląd naszej gminy po okresie zimowym – mówi sekretarz gminy Janowice Wielkie.

Sprzątanie zakończy wspólne ognisko i grill, którego fundatorem jest PZW i RZGW w Jeleniej Górze. Gościnnie w akcji uczestniczyć będą: Prezes Fundacji Safety Shelter z Norwegii: Nils E. Strand oraz dziennikarz Åsmund Kilde. Podopieczni Ośrodka zaangażowani są również w inne działania m.in.: w porozumieniu z Nadleśnictwem „ Śnieżka” w Kowarach i Leśniczym z Janowic Wielkich, oczyszczają szlaki turystyczne w janowickich lasach i sprzątają ruiny zamku na Bolczowie.

 

Komentarze (6)

Wszystko co zostało zebrane powinno trafić do; Szklarskiej,Piechowic ,Karpacza.Sobieszowa ,itd ,w 46tym barbarzyńcy zasiedlili te tereny i mamy bombę ekologiczną.

Mieszkancy Janowic Wielkich,to naprawde wielce szlachetna Akcja.Zrobcie tez akcje wprowadzenia kaucij przy zakupie wszystkich napoi w butelkach plastikowych.Zwrot butelek wkazdym sklepie,zastaw za butelke 1 zl.Najgorszy problem bylby rozwiazany.Tak jest w Niemczech i znikly wszystkie puszki,butelki plastikowe i szklane.

a w którym miejscu w Janowicach wpływa rzeka Kamienna czy rzeka Łomnica do Bobru - coś ci się pomerdało - brak znajomości geografi naszych okolic - te śmieci z tych wymienionych przez ciebie miejscowości znajdziesz na Perle Zachodu -Wrzeszczynie czy Pilichowicach

Tobie również gratuluję znajomości geografii "naszych okolic". Pierwsze słyszę że mamy pod Jelonką miejscowość o nazwie Pilichowice.

przepraszam za Pilichowice - szybkość pisania spowodował wpisanie błędu, którego przeoczyłem - oczywiście chodziło - Zapora Pilchowice

A jak już posprzątacie to nie zapomnijcie załatać dziury w drogach, naprawić chodniki i powycinać chaszcze !!!! Normalnie podziwiam Was - szkoda że takich normalnych ludzi brakuje w naszym społeczeństwie.