To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wielkie Wędrowanie z Gildią Przewodników Sudeckich

FOT. Gildia Przewodników Sudeckich

Jutro (2 lipca) z  placu Ratuszowego w Jeleniej Górze wyruszą uczestnicy Wielkiego Wędrowania z Gildią Przewodników Sudeckich. Można do nich dołączyć. Trasy wędrówki są malownicze, a dystans można dobrać do swoich możliwości. Najwytrwalsi idą 100 km.

Ta coroczna impreza organizowana przez Gildię Przewodników Sudeckich im. Willa - Ericha Peuckerta przeznaczona jest nie tylko dla wytrawnych turystów, a przede wszystkim dla tych, którym miła jest wędrówka, a nie rywalizacja. Grupa uczestników będzie miała do pokonania 100 km pieszo. Nie ma ograniczeń czasowych i nie ma w niej rywalizacji. Jest natomiast wędrówka po najpiękniejszych i mało znanych rejonach Sudetów Zachodnich z doświadczonymi przewodnikami ze Stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich.

Trasa wędrówki

W tym roku trasa  wędrówki prowadzi w Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Pogórze Izerskie i malowniczą Dolinę Bobru.

Wielkie Wędrowanie wystartuje o godz. 18:00 z Placu Ratuszowego, skąd wędrowcy ruszą przez takie punkty jak: Łomnica - Bukowiec - Krogulec - Karpniki - schronisko PTTK "Szwajcarka" (około 25 km) - Janowice Wielkie - Radomierz - Komarno - Baraniec - Przełęcz Widok (około 50 km) - Okole - Lubiechowa - Bystrzyca - Wleń - Zamek Wleń (około 75 km) - Radomice - Maciejowiec - Pokrzywnik - Zapora Pilchowicka - Kapitański Mostek - Wrzeszczyn, a metą będzie Wieża Książęca w Siedlęcinie.

- Nie ma obowiązku aby wędrujący przeszli całą trasę - podkreśla Gracjan Kielijański, prezes Gildii.

W wybranych miejscach Gildia Przewodników Sudeckich oferuje nieodpłatny transport do wyznaczonych punktów w miastach lub węzłach komunikacyjnych, w pobliżu których przebiega trasa.

Jak to się zaczęło...

Wielkie Wędrowanie po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2010 roku. Przewodnicy ze stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich im. Willa - Ericha Peuckerta podjęli się realizacji zorganizowania imprezy innej niż wszystkie. Pomysłodawcami imprezy był ówczesny prezes Jarek Szczyżowski i Krzysiek Grodzki, którzy wyruszyli w teren aby sprawdzić trasę, którą wyznaczyli początkowo na mapie. Trasa miała być ciekawa i wieść przez ciekawe tereny. Po przygotowaniu trasy pojawiło się, ogłoszenie na stronie internetowej i na facebooku. Na pierwszej edycji pojawiło się 36 osób, z czego całą trasę ukończyło pięciu uczestników. Zmęczeni, ale szczęśliwi dotarli na metę po 25 godzinach wędrówki. Wielkie Wędrowanie 2 zorganizowano rok później. Na starcie zebrało się ponad 40 osób Doświadczeni po ubiegłorocznej edycji Stowarzyszenie umieściło na trasie kilka punktów żywieniowych, w których uczestnicy mogli się posilić i odpocząć. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. To co zaskoczyło uczestników i organizatorów to załamanie pogody. Burze i opady deszczu zapędziły uczestników do Zapory Pilchowickiej, gdzie wszyscy znaleźli schronienie. Z jednej strony przerażający, z drugiej zaś piękny widok przecinających niebo błyskawic rozświetlających taflę Jeziora Pilchowickiego.

Organizacja trzeciej edycji była bezdyskusyjna. Trzeba było iść za ciosem. Pojawiły się kolejne pomysły. Po raz pierwszy w trzeciej edycji Gildia wprowadza scenki historyczne. Pojawiły się także profesjonalne punkty żywieniowe . W 2014 roku na starcie pojawiło się ponad stu uczestników. W kolejnych latach przybywało uczestników. A jutro wędrowcy ruszą po raz dziesiąty.