To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wielka wyprawa rowerowa dla każdego

Wielka wyprawa rowerowa dla każdego

W najbliższą sobotę (5 maja) rozpocznie się 17. edycja Gwiaździstego Rajdu Rowerowego. Trasy obejmują polsko-niemieckie pogranicze i są tak przygotowane, że powinny spełnić oczekiwania tych mniej i tych bardziej wymagających miłośników jazdy na dwóch kółkach.

17. Gwiaździsty Rajd Rowerowy niemieckiego Powiatu Görlitz, którego partnerem jest Powiat Zgorzelecki, wiedzie w tym roku do leżącego nad Nysą miasteczka Rothenburg/O.L. Tegoroczny rajd powiązany jest z jubileuszem 750-lecia tego miasta.

Dla fanów jazdy na rowerze przygotowanych zostało jedenaście tras oraz jedna pętla. Najkrótsza trasa ma 26 kilometrów a najdłuższa – 81 kilometrów. Są dostosowane do różnych wymagań i kondycji uczestników. Peter Schellin z Niemieckiego Klubu Rowerowego (ADFC) Görlitz/Wschodnia Saksonia rodzinom poleca Szlak Rowerowy Odra-Nysa. W większości jest on wyłączony z ruchu samochodowego i ma tylko kilka krótkich podjazdów. Rowerzyści, którzy nie jeżdżą często na rowerze, nie powinni się decydować na przebycie całego Szlaku Odra-Nysa. Środkami komunikacji publicznej mogą oni dojechać do Görlitz i stąd pokonać na rowerze pozostające do Rothenburga/O.L. 30 kilometrów.
Z kolei z położonego po polskiej stronie Węglińca rowerzyści mogą pojechać do Rothenburga indywidualnie, lub – od godziny 13.00 – z przewodnikiem.
Natomiast rowerzystów wysportowanych zadowoli trasa Seifhennersdorf-Rothenburg. Przede wszystkim trudny podjazd przed miejscowością Herrnhut, który nazywany jest też „powolną śmiercią”. Duże przewyższenie ma także odcinek wiodący z pięknej doliny Pließnitztal do Friedersdorf. Odpoczynek można zaplanować przy słupkach granicznych wyznaczonej po 1815 roku granicy sasko-pruskiej.
Uczestnikom Gwiaździstego Rajdu Rowerowego, którzy chcą się też cieszyć pięknem przyrody, ekspert od tras rowerowych poleca przejazd z Bautzen do Rothenburg/O.L. Na wielu odcinkach trasa prowadzi po naturalnych ścieżkach – na początku przepięknym szlakiem rowerowym Spreeradweg, a następnie „Żabią ścieżką rowerową”. Po drodze miniemy dwa duże jeziora zaporowe, kilka kąpielisk i „tysiąc” stawów. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana pod kątem turystycznym, oferuje wiele miejsc do odpoczynku i restauracji oraz nie ma trudnych podjazdów.
Natomiast tych, którzy chętnie jeżdżą na rowerze w towarzystwie, organiozatorzy zachęcają do udziału w wyjeździe prowadzonym przez ADFC Görlitz/Wschodnia Saksonia. Prowadzący grupy zaplanowali alternatywny przebieg tras. Start o godz. 10.00 przy zegarze kwiatowym przed teatrem w Görlitz.
Udział w rajdzie jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie: www.sternradfahrt.de