To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Więcej mieszkańców, niż płacących za śmieci

Więcej mieszkańców, niż płacących za śmieci

Samorząd Jeleniej Góry wziął się za weryfikację rzetelności wnoszonych opłat za śmieci. Właśnie porównywane są dane ewidencyjne z deklaracjami mieszkańców, co do liczebności gospodarstw domowych. Ilość mieszkańców Jeleniej Góry okazuje się większa niż tych, którzy płacą za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Szczególnie często w deklaracjach pomijane są dzieci. 

- Urząd Miasta apeluje do właścicieli nieruchomości, aby wykonywali nałożony obowiązek związany z deklarowaniem w urzędzie, w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, wszystkich osób zamieszkujących nieruchomość, również dzieci i emerytów – przypomina Cezariusz Wiklik, rzecznik prasowy UM Jelenia Góra. W ostatnim czasie do Urzędu Miasta przychodzi wielu rodziców, którzy tłumaczą, że nie wiedzieli o obowiązku płacenia za dzieci. Tymczasem konieczność obowiązuje zgłoszenia wszystkich osób zamieszkujących nieruchomość i dokonywania opłat. Żaden mieszkaniec miasta, nie jest zwolniony z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jest oczywiste, że dzieci wytwarzają tyle samo odpadów komunalnych co osoby dorosłe. Aby uzmysłowić sobie, ile odpadów wytwarza niemowlę wystarczy zliczyć miesięczną ilość „wyprodukowanych” pampersów, chusteczek nawilżających, opakowań po produktach spożywczych i kosmetycznych, tekstyliów czy opakowań po lekach. Znaczna część odpadów wytwarzanych przez dzieci, nie nadaje się do recyklingu np. środki higieniczne.

Myli się ten, kto sądzi, że samorząd jest bezbronny wobec zaniżających ilość mieszkańców w budynku, czy lokalu. Urzędnicy weryfikują ilość osób zamieszkujących na nieruchomościach, porównując dane ewidencyjne ze złożonymi deklaracjami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku nieruchomości, na której ustalono mniejszą ilości zadeklarowanych osób, wzywa się właścicieli nieruchomości do złożenia prawidłowej deklaracji. Jeżeli ze strony właścicieli nieruchomości nie ma reakcji, następuje wszczęcie postępowania administracyjnego i opłata za gospodarowanie odpadami jest nakładana decyzją wymiarową, nierzadko sięgającą 2014 roku. Regulowanie opłat za trzy lub cztery lata wstecz, jest znacznym wydatkiem i dla niektórych rodzin może okazać się problematyczne.

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, które niezmiennie obowiązują od marca 2014 roku i wynoszą:
- zbiórka selektywna - 15zł /osobę/ miesiąc,
- zbiórka nieselektywna - 25zł /osobę/ miesiąc.
 

Komentarze (35)

Mimo pobudowanych boksów zamykanych na klucz, podjeżdżają z pobliskich wiosek na Zabobrze i podrzucają śmieci.

banda urzedasów juz kombinuje jak by tu opodatkowac społeczeństwo, wystarczy że już płacimy za stanie na ulicy autami, za wodę kiedyś też się nie płaciło, ale polaki ciemny naród na wszystko się zgodzą tylko trzeba to ładnie nazwać,
po co tworzą jakieś g****e normy na śmieci,leczenie...

do ijuhiuhiuh mamy nadzieję, że za śmieci płacisz? Już sprawdzamy.

Zameldowanie nie jest równoznaczne z zamieszkaniem, a jak ktoś nie mieszka to za co ma płacić?. Swoją drogą ktoś kto nie mieszka i nie korzysta z mediów to i tak płaci zbójeckie opłaty abonamentowe za nic. Mam mieszkanie w którym chwilowo nie mieszkam i otrzymuje rachunki gdzie zużycie jest zero a policzone są koszty abonamentów i innych jakich kosztów przesyłowych to co jeszcze mam płacić za śmieci których nie produkuje w tym miejscu. Chyba kogoś już całkiem pogięło

Jak urzędnicy chcą sprawdzić, kto mieszka , a kto tylko zameldowany jest a mieszka np. w Belgii?

Ci z Niemiec co jakiś czas przyjeżdżają i wtedy produkują więcej smieci niż pozostali mieszkańcy. Widać po przepełnionych kubłach na śmieci, kiedy przyjechali Polacy z Niemiec.

A przy stawie na Głowadzkiego od strony pętli i skrótu na Czarne podjeżdżają merolami,audicami i beemkami właściciele domków jednorodzinnych i wywalają sterty śmieci a biedni emeryci i renciści z ROD CHEMIK muszą za nich płacić za sprzątanie.

"na Głowadzkiego"? To tak, jak kiedyś "patrioci" ze SKOK-Szefczyka prznieśli siedzibę "na Konopnicką". I ich nauczyciele chca podwyżek? Masakra...

Naucz się poprawnie wyrażać, a dopiero później staraj się przekonać innych do swoich "mondrości"

W moim domu zameldowanych jest 8 osób ale mieszka tylko 4 i tyle mam zgłoszone w deklaracji.Reszta wyjechała.W jaki sposób urzędnicy zamierzają to sprawdzić?

Problem powinien zostać zobrazowany przez największego satyryka jeleniogórskiego!

Tekst "w przypadku nieruchomości, na której ustalono mniejszą ilości zadeklarowanych osób, wzywa się właścicieli nieruchomości do złożenia prawidłowej deklaracji" sugeruje, że wszyscy którzy zadeklarowali mniejszą ilość osób zamieszkujących niż zameldowanych oszukują. A tak nie jest. Wiele osób mieszka i pracuje za granicą. Takie życie. Może po prostu trzeba zmienić kryteria, albo poinformować o składaniu wyjaśnień przez właścicieli lokali. Chyba, że o tym w ogóle nie ma mowy.

niech się samorząd weźmie za pożary na wysypiskach...

a co jeśli zgłoszone są 4 osoby, a faktycznie zamieszkują 2? Miasto też to zweryfikuje do 4 lat wstecz i odda hajs?

Masa ludzi ma dalej meldunek w Jeleniej, ale już od lat tutaj nie mieszkają, bo wyjechali.

Jak nie mieszkają, to niech się wymeldują. Jeśli się nie wymeldowali, to znaczy, że przyjeżdżają na weekendy i na święta. I wtedy śmiecą o wiele więcej.

Polacy a tacy święci

I bardzo dobrze :-) może urząd wyłapie tych co nie płacą za śmieci a je podrzucają innym. U nas nawet firmowe auta podjezdzają jak do siebie i takich zgłaszamy do odpowiednich służb.

A u mnie kradną śmieci.

Nieuchronnie czeka nas nas podwyżka.Miesiac temu pretekstem był wysoki rachunek z Tauronu.Jak się po czasie okazało był on wynikiem bezumownego poboru.Teraz chcą aby płacić za każdego zameldowanego nawet za tych co wyjechali za chlebem.Tylko patrzeć jak wszyscy za tym chlebem wyjadą i kto utrzyma armię urzędników?Panie prezydencie likwidować zbędne i sztucznie utworzone etaty-Paczoski w termach a nie obdzierać ludzi .

banderowcy płacą??

jakiś czas temu w telewizji było głośno strasznych podwyżkach cen za śmieci do strasznie wysokich . Czyli 15pln segregowane i 25pln niesegregowane.
W naszym złodziejskim mieście płacimy tyle od dawna. Zapewne mamy drożnej tez niż w stolicy .

A ostatanio wzmożony wysyp śmieci przy stawię tzw. "szpitalniaku". Jeszcze trochę i będzie jedno wielkie wysypisko, bo praktycznie z każdej możliwej strony są wysypywane śmieci, a wiatr pomaga w rozprowadzanie tego dziadostwo po całej okolicy :(

To miasto wyludnia się i wymiera już od niemal dwóch dekad, a dopiero teraz zaczęto dostrzegać, że coś jest nie tak!?Tak jak komentujący wyżej piszą, znaczna część ludzi głownie młodych i w średnim wieku mimo, że oficjalnie dalej są zameldowani to już tutaj nie mieszkają, często od kilku czy nawet kilkunastu lat, bo wyjechali za pracą za granicę, albo w Polskę np. do Wrocławia.Do Jeleniej przyjeżdżają co najwyżej odwiedzić rodzinę lub co któryś weekend jak mają wolny.

Trzeba powołać komisję "antoniego" wyjdzie mu że te podrzucane noszą ślady trotylu.

dobrze że nie ślady twojej starej

A my nie mamy kontenerów ,bo miasto nie posiada takowych,co urzędnicy na to?

A najgorsi są ci z Wodnika oraz K.S.W i K. Rury na mieście jak i na wioskach niektóre odcinki pamiętają jeszcze Niemca są tak skorodowane (jak i te Polskie) że z nich pomalutku do gruntu sączy się woda i co ciekawe za tą wodę i te poniesione straty płacimy MY WY wszyscy, dlatego takie opłaty są drogie i najdroższe w całej Europie. Tak nas okradają komuniści, bo tym krajem tacy ludzie jeszcze rządzą i mamy to co mamy.

Jeleniogórzanie podrzucają śmieci na wioski.

To proste: zażądac od wszystkich zameldowanych w danym lokalu podania miejsca rzeczywistego pobytu.Wiadomo ,że człowiek śmieci tam gdzie mieszka - to nie zawsze idzie w parze z meldunkiem.

Wyjdzie właściwie z tego dublowanie deklaracji śmieciowych.Tutaj problemem raczej są mieszkańcy niezameldowani a mieszkający pod danym adresem.Często są zameldowani w zupełnie innej gminie.

Nie pitolcie, że za mało Wam płacimy za wywózkę śmieci, nie wspominając o jakości wykonywanych prac przez zakichane MPGK. Dlaczego od razu nie piszecie, że chcecie od nas wydoić po prostu pieniądze, tylko kombinujecie, jak konie pod górkę?

Tu masz rację to jest mało solidna firma. Grafik sobie, a odbiory sobie. Worki zabierają, a na wymianę nie dają. Wszystko pakują do jednego wozu to się wszystko tam kotłuje i miesza, a segregacji od mieszkańców wymagają i jak coś im nie pasuje to śmieci zostawiają - ciekawe dla kogo?

Tęsknię za SIMEKO. To dopiero była kultura, ale niestety - to se ne vrati ;(

Grafik sobie, a odbiory sobie. Trafiona puenta, choć to smutna prawda. Pewnego wtorku ze zdziwieniem patrzę, jak śmieci zostały wywiezione. U nas wywożą przecież w środy. Drugie zdziwienie, że kubeł zabrali z posesji, na którą wedle informacji pracowników MPGK wchodzić nie wolno. To wszystko nie trzyma się kupy. Oni sobie a muzom...