To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

We Lwówku pochwalą się kulturalnymi atutami

We Lwówku pochwalą się kulturalnymi atutami

„Swego nie znacie - cudze chwalicie” - uznali pracownicy Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim i w niedzielę 8 listopada organizują w Lwówku imprezę pn. „Zdolny Powiat z Dolnego Śląska”, na której mieszkańcy małej lwówecko-gryfowsko-mirsko-lubomiersko-wleńskiej ojczyzny mają się przekonać o atutach swojej okolicy.

- Gminy bardzo intensywnie promują się na zewnątrz, uczestnicząc w przeróżnych wystawach, targach i innych tego typu przedsięwzięciach na terenie całego kraju, także za granicą, a zapominają o swoich mieszkańcach. Efekt jest taki, że mieszkańcy Lwówka dużo wiedzą o „swoich” agatach, Walończykach, ale już niewiele o atutach sąsiedniego Lubomierza czy Gryfowa – diagnozuje Krzysztof Pysz z lwóweckiego starostwa. - Dlatego postanowiliśmy zorganizować rodzaj prezentacji, pokazów, swoistych targów promujących gminy wchodzące w skład naszego powiatu, a głównym ich adresatem będą mieszkańcy powiatu. Oczywiście nikt miejsca zamieszkania sprawdzał nie będzie, bo impreza jest otwarta dla wszystkich. Zwłaszcza, że jest elementem składowym Święta Dolnego Śląska, obchodzonego 16 października, w dniu świętej Jadwigi, patronki Śląska (rozbieżność dat podyktowana była wyborami).

Tak więc w niedzielę 8 listopada, w godzinach 12:00 - 17:00 sień lwóweckiego ratusza stanie się swego rodzaju miniaturą powiatu. Znajdą się tam stoiska prezentujące walory wszystkich gmin powiatu lwóweckiego. W przypadku Lwówka tematem wiodącym mają być Walończycy, Mirska - Gala Folkloru, Gryfowa - Kwisa i ryby, Lubomierza oczywiście „Sami swoi”. Ale, rzecz jasna, prezentacje nie będą się ograniczać tylko do tych tematów. Każda z gmin zaprezentuje też „swój”, bo w wykonaniu lokalnych artystów, program artystyczny, a na pierwszym piętrze ratusza dostępna będzie okolicznościowa galeria - oczywiście malarstwo, grafiki, rysunki, rzeźby, które tam można będzie zobaczyć, wyjdą spod ręki miejscowych twórców. Te wszystkie atrakcje uzupełni stół biesiadny z potrawami charakteryzującymi poszczególne gminy. Będą więc Gołąbki Krużewnickie z Lubomierza, Bigos Izerski z Mirska, chleb foremkowy z Wlenia, zupa rybna z Gryfowa, a z Lwówka piwo. Wszystko do degustacji za bardzo niewielkie pieniądze.