To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

We flanelce na szlak

We flanelce na szlak

Pionierki, ortalionowe ochraniacze na buty (zwykle samemu robione), dżinsy, flanelowa koszula; na deszcz - wiatróweczka, na chłód – turecki sweter. Tak się kiedyś w góry chodziło i nikt nie myślał o softshellach, gore-teksach, windstopperach, polarach, extendo czy spandeksach… Tamte czasy przypominają starzy „wyrypiarze” ze Szklarskiej Poręby organizując już po raz drugi górski rajd w stylu retro.

Dokładnie rzecz biorąc, Drugi Pieszy Górski Rajd Retro „Flanela 2017” organizują Gildia Przewodników Sudeckich im. Willa Ericha Peuckerta oraz Towarzystwo Izerskie. Trasy o różnym stopniu trudności pokonać będzie można w sobotę, 16 września, ale pod warunkiem, że uczestnik dostosuje się strojem (w pełni lub choćby częściowo) do „epoki minionej”, czyli czasów PRL. Te znaczy: ekwipunek nie powinien zawierać żadnych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych; zalecane są skórzane buty typu „pionierki”, wełniany sweter i skarpety, brezentowa ‘kangurka”, flanelowa koszula, bawełniane bądź sztruksowe spodnie; do tego plecak na stalowym stelażu ze skórzanymi paskami, krem Nivea, aluminiowa menażka lub emaliowany kubek. Tamte czasy przypomną też śpiewniki z najbardziej popularnymi piosenkami turystycznymi.
Wystartować (o godz. 8.30) można będzie w jednym z dwóch miejsc. Pierwsze, to Żelazny Tygiel w Szklarskiej Porębie przy ul. 1 Maja 66 a, skąd biorą poczatek trzy trasy drugie – to Hala Spacerowa w Świeradowie Zdroju, skąd przewidywana jest jedna trasa. Wszystkie kończyć się będą w Stacji Turystycznej „Orle”. Trasy o różnym stopniu trudności, więc każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Na każdej z tras obecny będzie przewodnik sudecki ze stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich im. Willa Ericha Peuckerta, ubrany w strój z epoki, który opowie o regionie, górach i bezpiecznie zaprowadzi na Wielki Finał Rajdu Retro.
Drugi Pieszy Górski Rajd Retro „Flanela 2017” swój finał będzie miał w Stacji Turystycznej Orle, koło Jakuszyc. A w finale: koncert muzyczny, „Festiwal Nalewek” oraz „Kociołki”, z których jeden zostanie przygotowany specjalnie dla uczestników „Flaneli 2017” przez słynnego gospodarza Stacji, Stanisława Kornafela. Nie zabraknie też nagród dla najlepiej ubranego, najmłodszego, najstarszego wędrowca i w kilku innych kategoriach. Więcej informacji na stronie www.gildia-przewodnicy.pl.

 

Poniżej zdjęcia z ubiegłorocznej, pierwszej edycji rajdu. 

Rajd Flanela 2016 (1).jpg
Rajd Flanela 2016 (2).jpg
Rajd Flanela 2016 (3).jpg
Rajd Flanela 2016 (4).jpg
Rajd Flanela 2016 (5).jpg
Rajd Flanela 2016 (6).jpg

Komentarze (1)

Można? Można... Świetny pomysł, wpisuje się w tradycje retro, która od kilkunastu lat zadomowiła się w Szklarskiej Porębie. Brawo dla organizatorów.