To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Taniec na Uranie. Z Kowar do kopalni „Podgórze”

Warto czytać: Taniec na Uranie. Z Kowar do kopalni „Podgórze”

Taniec na Uranie. Z Kowar do kopalni „Podgórze” - to już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar i odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Czym jest tytułowy Taniec na uranie? Droga z Kowar do Kopalni „Podgórze” nie jest tylko drogą w przestrzeni, ale i drogą w czasie, i wyobraźni. Drogą przez szepty, jęki, płacz i śmiech ludzi, którzy… tańczyli swój danse macabre.

Autor Jarosław Szczyżowski, przewodnik sudecki, założyciel i aktor Teatru Korkontoi ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

Z każdym krokiem, który stawiamy z tym przewodnikiem w ręku, atmosfera gęstnieje, wszak dowiadujemy się o sprawach objętych niegdyś ścisłą tajemnicą państwową. Jej złamanie groziło nawet śmiercią, a same kopalnie nosiły zakamuflowaną nazwę Zakłady Przemysłowe R-1.

Osobliwy klimat przewodnika podkreślają znakomite rysunki Łukasza Michewicza, leśnika z wykształcenia, ilustratora z zamiłowania, który ołówkiem tka nić prowadzącą Czytelnika przez kolejne mroczne „sztolnie” historii kowarskiego uranu.
Książeczka ma niewielki format, przez co jest podczas wędrówki bardzo poręczna. Szarawe strony, na których możemy odnaleźć fragmenty wspomnień dawnych pracowników kowarskich kopalni świetnie komponują się z trochę mroczną treścią przewodnika. Pod względem treści, jej układu i sposobu wydania to kolejne wydawnicze cacuszko Ad Rem-u.

Uwaga! W sobotę, 12 maja 2018 roku o godz. 12.00 w Kopalni „Podgórze” w Kowarach, odbędzie się spotkanie promujące przewodnik Taniec na Uranie. Z Kowar do kopalni „Podgórze”. Jego gośćmi będą: autor Jarosław Szczyżowski oraz ilustrator Łukasz Michewicz. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

W aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 8 maja 2018 r. informacja o tym, jak można otrzymać promocyne egzemplarze książki rozdawane przez naszą redakcję. Zapraszamy!
 

Taniec na Uranie - Spotkanie autorskie.jpg