To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku

Warto czytać: Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku

„Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski” Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna to zaproszenie do wędrówki po świecie, którego dziś już nie ma.

Jest to pierwszy dolnośląski przewodnik w całości poświęcony żydowskiemu dziedzictwu kulturowemu. Zawiera propozycje tras turystycznych w 16 miejscowościach regionu wałbrzyskiego, w których znajdują się obiekty i miejsca związane z historią polskich i niemieckich Żydów. Teksty uzupełniają fragmenty wspomnień dawnych mieszkańców oraz cytaty z prasy żydowskiej ukazującej się w Polsce po 1945 roku. Dodatkowym walorem publikacji są unikatowe zdjęcia archiwalne oraz dokumenty życia społecznego związane z dolnośląskimi Żydami. Autorzy przewodnika od lat są związani z dolnośląskim środowiskiem żydowskim – Ignacy Einhorn jako długoletni działacz tej społeczności i jeden z jej liderów, a Tamara Włodarczyk – jako naukowiec i edukatorka, autorka wielu artykułów oraz kilku publikacji poświęconych historii Żydów.
Publikacja została wydana w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Honorowy patronat – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

(…) Ta publikacja nie jest zwykłym przewodnikiem historycznym – jest niezwykłą historią miejsc i ludzi, którzy kiedyś mieszkali na Dolnym Śląsku. Jest opowieścią o powojennym świecie żydowskim,którego już dzisiaj nie ma, a w latach 40. i 50. XX w. był ewenementem na skalę ogólnopolską.
Na łamach tej książki nie znajdą Państwo suchych faktów historycznych – autorzy często oddają głos swoim bohaterom, sięgając do ich wspomnień i relacji publikowanych na łamach prasy żydowskiej.
Co warte podkreślenia – Ignacy Einhorn jest jednym z niewielu, którzy doskonale pamiętają specyfikę dolnośląskiego życia żydowskiego, bo sam uczestniczy w nim od dzieciństwa, a Tamara Włodarczyk od 20 lat zajmuje się zgłębianiem lokalnej historii żydowskiej. Obydwoje łączy autentyczna pasja i próba utrwalenia tego, co odchodzi w niepamięć.

(fragment wstępu Artura Hofmana)
 

Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku.jpg

Komentarze (1)

tutaj nie było żydów! dolny śląsk był zawsze Polski!