To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Karkonoskie bajki dla dzieci i dorosłych

Warto czytać: Karkonoskie bajki dla dzieci i dorosłych

„Gałąź Ducha Gór” jest trzecią książka Konrada Jaskólskiego, który w roku 2016 został jednym z laureatów I Konkursu Literackiego „Z Biblioteki Ducha Gór”, ogłoszonego przez Wydawnictwo Ad Rem. Nagrodzono wówczas jego książkę „Anatomia nadczłowieka. Przewodnik dla początkujących”, w której Ducha Gór, chociaż niedosłownie, był jedną z kluczowych postaci. Właśnie wydana „Gałąź Ducha Gór” to zbiór filozoficznych bajek, który rozbawi nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Duch Gór w tym zbiorze bajek filozoficznych nie jest postacią, do której przywykliśmy. Nie przypomina ani mędrca Gandalfa, ani złośliwego czy roznamiętnionego Hauptmannowskiego franta. W ogóle rzeczy wcale nie są takie, na jakie wyglądają…
Patyk okazuje się sztangą, pień ściętego drzewa szkieletem lodowca, a nic wcale nie jest niczym, lecz dwoma bakteriami, z których kiedyś może powstać rzeka. I gdyby tak nie było, trójka bohaterów – jeż Jerzy, ryś Ryszard i dzik Edward – nie uratowałaby Sowiej Doliny w Karkonoszach przez zamknięciem. Lasowi grozi bowiem wycinka i trzeba znaleźć sposób, żeby go ocalić.
Refleksja, która płynie z przyglądania się przygodom mieszkańców Karkonoszy wybiega daleko poza same góry. Podszyta żartem, niby z przymrużeniem oka kieruje uwagę Czytelnika na sprawy niezwykle istotne: dom, przyjaźń, umiejętność rozmowy, stosunek do przyrody… Okazuje się, że odpowiedzi na pytania z nimi związane wcale nie kryją się daleko, a słynny Duch Gór nie mieszka tylko w Karkonoszach…
Szczególnego charakteru nadaje publikacji fakt, że została zilustrowana przez samego autora i redaktorkę wydania. Proste, acz bardzo zabawne obrazki stanowią świetny kontrast dla gęstej w znaczenia treści, napisanej jednak lekkim, sprawnym piórem.
„Gałąź Ducha Gór” to całkiem pokaźnych rozmiarów (180 stron) publikacja, formatu 14 x 21 cm, mająca twardą oprawę, będąca przykładem ambitnej i oryginalnie wydanej literatury dziecięcej, w którą zapewne z lubością zagłębią się i dorośli.

Uwaga! W sobotę, 26 maja 2018 roku, o godz. 17.00 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (Odział Muzeum Karkonoskiego) odbędzie się spotkanie z autorem promujące książkę „Gałąź Ducha Gór”. Wstęp wolny.

W aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 22 maja 2018 r. informacja o tym, jak zdobyć można promocyjne egzeplarze książek rozdawane przez naszą redakcję. Zapraszamy! 

Galaz Ducha Gor - spotkanie.jpg