To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Biografia Romana Dmowskiego

Warto czytać: Biografia Romana Dmowskiego

Roman Dmowski należał do najwybitniejszych polityków pierwszej polowy XX wieku, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić. To między innymi jego podpis widnieje pod tekstem traktatu wersalskiego.

Roman Dmowski potrafił być skutecznym dyplomatą, broniąc spraw polskich na paryskiej konferencji pokojowej. Przeszczepił na grunt polski chłodny, racjonalny, brytyjski sposób uprawiania polityki. Rozumiał politykę jako grę interesów i przejaw dojrzałości narodu, a nie romantyczną i emocjonalną eksplozję ducha narodu. To on ukształtował polski, nowoczesny sposób myślenia o polityce w opozycji do tradycji powstańczej. W odrodzonej Polsce przegrał rywalizację o władzę z Józefem Piłsudskim, co sprawia, że dzisiaj w pamięci zbiorowej zajmuje mniej miejsca. Jest to jednak miejsce szczególne, podzielone bez reszty między obozy zwalczających się zawzięcie wielbicieli oraz namiętnych krytyków Dmowskiego. Czy, jeśli nie akceptujemy części poglądów Dmowskiego (najbardziej jaskrawy jest jego antysemityzm), możemy go dowolnie „formować”, w taki sposób, by stworzyć z niego idealnego bohatera bez skazy? Bądź, odwrotnie, czy mamy prawo wrzucać wszystkie jego czyny i myśli do jednego worka? Biografia autorstwa profesora Krzysztofa Kawalca odpowiada na pytanie, kim był człowiek, który potrafił budzić tak silne i trwałe emocje. Jakie wiec są twarze Romana Dmowskiego i jaka pamięć o nim winna być dla nas ważna?

Autor książki, Krzysztof Kawalec, jest historykiem specjalizującym się w najnowszej historii Polski. Prowadzi badania naukowe nad polską myślą polityczną XIX i XX wieku. Synteza polskiej myśli politycznej lat 1918-1939 (Spadkobiercy niepokornych) jego autorstwa została uhonorowana prestiżową nagrodą Klio. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, członkiem NSZZ "Solidarność" oraz Naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Pełni funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej, należy również do utworzonej przy Polskiej Akademii Umiejętności Komisji do Oceny Podręczników Szkolnych.