To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Aluś, czyli mężczyzna na „nie”

Warto czytać: Aluś, czyli mężczyzna na „nie”

„O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią” Janiny Lesiak to połączenie powieści i powiastki filozoficznej. Tym razem autorka porzuciła (na chwilę) polskie królowe, by zapoznać nas z postacią całkiem współczesną… Alusiem Curunią.

Aluś Curunia to mężczyzna na „nie”: niebogaty, niekształcony, niepracujący na stałe, niestroniący od piwka i nieradzący sobie z tytoniowym nałogiem. Mówi o sprawach prostych, o zdarzeniach zwyczajnych i typowych, takich na co dzień. W jego opowieściach są ryby, grzyby, zimne nóżki i coś na apetyt… Jest zatoka z płycizną w sam raz na białą rybę, są kobiety, ptaki i las pełen dzikich konwalii. Na zwalonym pniu, w bejsbolówce z piórkiem, siedzi Aluś Curunia i mówi: „Szacuneczek dla przemiłych Państwa, zapowiada się piękny dzień”.

Janina Lesiak urodziła się w Łodzi. Od kilkunastu lat mieszka w Złocieńcu, malutkim miasteczku, gdzie jest złoto od kwitnących żarnowców, zielono od lasów i niebiesko od jezior. Zadebiutowała powieścią „Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej”. W kolejnych książkach również kreśliła niezwykłe portrety polskich władczyń: Anny Jagiellonki („Miłosna kareta Anny J.”) oraz Dobrawy („Dobrawa pisze CV”). Tym razem zaprasza nas do polskiej współczesności.

O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia, czyli rozmówki z Alusiem Córunią - okładka.jpg