To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wakarecy zagra Liszta pod batutą Błaszczyka

Fot. Jacek Kutyba

To już ostatni, wiosenny koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”. Wielka atrakcja dla melomanów. W piątek, 29 kwietnia, o godz. 19.00 w jeleniogórskiej sali koncertowej im. Stefana Strahla Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej zagra pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Jako solista wystąpi Paweł Wakarecy. Spotkanie z muzyką słowem poprowadzi Elżbieta M. Terlega. W programie Preludia i Koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta oraz I i II Suita z Arlezjanki Georgesa Bizeta.

Jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Mirosława Jacka Błaszczyka, dyrektora Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, jeleniogórskiej publiczności bliżej przedstawiać nie trzeba. Tytułowy mistrz batuty od dawna regularnie współpracuje bowiem z Filharmonią Dolnośląską i przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego tej instytucji.

Pawła Wakarecego, który tego wieczoru zasiądzie przy fortepianie, nasi melomani także mieli już okazję poznać. Choć mogą tego nie pamiętać... Przed kilkunastoma laty był bowiem jednym z uczestników słynnego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci, organizowanego przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, którego wielu laureatów błyszczy dziś na światowych estradach. Dlatego właśnie występ tego pianisty w naszej sali koncertowej będzie miał szczególny kontekst. Miłośnicy sztuki pianistycznej, uważnie śledzący jeleniogórski konkurs dla dzieci, którym gra młodziutkiego Pawła Wakarecego zapadła w pamięć, będą mieli okazję ocenić, jak rozwinął się i dojrzał jego talent.

29-letni dziś Paweł Wakarecy urodził się w Toruniu. Tam też uczył się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego, w klasie fortepianu Ewy Strzyżewskiej. Później ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży. W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w wielu słynnych salach na kilku kontynentach. Występuje z wieloma znakomitymi orkiestrami i pod batutą wielu wybitnych dyrygentów. Prowadzi również aktywną działalność jako kameralista. Wspólnie z żoną, Aleksandrą Soboń-Wakarecy, tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. W dorobku ma dwie płyty. Obecnie pracuje także w bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Kwietniowy koncert z udziałem naszych filharmoników oraz Mirosława Błaszczyka i Pawła Wakarecego, zapowiada się więc niezwykle interesująco i jest wydarzeniem, jakiego nie można przeoczyć. Tym bardziej, że kolejne koncerty z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu” zaplanowane są dopiero na 18 i 25 listopada tego roku. W gronie ich wykonawców, obok Orkiestry Symfonicznej FD, dyrygenci – Wojciech Rodek i Przemysław Neumann oraz pianiści – Szymon Nehring i Bartosz Skłodowski.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ostatni kwietniowy koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu” w jeleniogórskiej filharmonii.Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 19 kwietnia 2016 r. Zapraszamy!