To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W urzędzie pracy ofert jak na otarcie łez

Pod koniec ubiegłego roku urząd pracy w Lwówku Śląskim dla kilku tysięcy bezrobotnych w powiecie lwóweckim dysponował jedynie 8 ofertami pracy w regionie. Bezrobocie na koniec listopada w powiecie wyniosło ponad 24 procent. Niestety nic nie wskazuje, aby sytuacja miała się poprawić.

W tym roku rząd przeznaczył o blisko 50% mniej środków jak w roku ubiegłym na walkę z bezrobociem. Oznacza to, że pod sito pójdą staże i może być ciężko z pieniędzmi dla osób, które zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą i starają się o dofinansowanie z rządowych programów.

Optymizmem nie świeci też tablica ogłoszeń w powiatowym urzędzie pracy w Lwówku Śląskim. Urząd z końcem poprzedniego roku dysponował jedynie 8 ofertami pracy. – Nie ma praktycznie z czego wybierać bo jedna z ofert to pracownik leśny czy na przykład rzeźbiarz w piaskowcu – mówi nam Pani Maria, która przyszła zobaczyć oferty.
Osoby bezrobotne, które zarejestrowane są w lwóweckim „pośredniaku” to w większości osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub niepełnym zawodowym.

Bezrobotni mogą też wybierać w ofertach pracy z kraju. Niestety te już cieszą się mniejszą popularnością dlatego, że wyjazd kilkaset kilometrów od domu jest bardzo uciążliwy.

Szkoda tylko, że internauci nie mogą sprawdzić aktualnych ofert pracy poprzez internet, a raczej mogą tylko te są niestety przedawnione. Ostatni wpis z ofertami pracy na stronie internetowej lwóweckiego PUP widnieje z 22 grudnia ubiegłego roku! Spora liczba urzędników, którzy obsługują bezrobotnych w całym powiecie lwóweckim najprawdopodobniej z ogromu pracy nie jest w stanie codziennie aktualizować swojego serwisu w aktualne oferty. Szkoda, bo to raptem kilkanaście minut.
 

Komentarze (13)

ta a u nas w kamiennej Górze są dwie oferty pracy i to jeszcze jedna dla sprzątaczki a druga dla frezera

W Jeleniej Górze też nie jest lepiej, kilkugodzinne kolejki do jednego pokoju, blisko 4tysiące bezrobotnych w samym centrum Jeleniej i pojedyncze oferty pracy pojawiające się raz na tydzień. M.Zawiła wspominał coś w swojej kampanii o rozmowach z inwestorami i budowie prosektorium przedsiębiorczości nowych technologii i niestety na zapowiedziach się skończyło.

to jest porażka urzędy pracy do likwidacji trzymają za dużo urzędników których trzeba utrzymać

Urzędy Pracy powstały u progu lat 90-tych ubiegłego wieku z inicjatywy "Solidarności". Jest to jeden z sukcesów związkowców. Mechanizm był prosty. Najpierw PZPR-owskiego /najczęściej/ szefa firmy na taczki, potem demokratyczny wybór solidarnościowego szefa, potem realizacja postulatów załogi, następnie upadek firmy, potem pobranie kasy-odszkodowania za grupowe zwolnienia, a następnie rejestracja w PUP-ie. Wielka radość - nie pracować i pobierać kasę. Aż do momentu, gdy człek uświadamia sobie, że nie ma dokąd wrócić.

Skoro wybraliście takiego burmistrza - który przez 8 lat nic nie zrobił żeby przyciągnąć do Lwówka nowych inwestorów, to dlaczego się dziwicie? Urząd pracy jest powiatowy, ale o miejsca pracy musi zadbać gmina czyli burmistrz. A wasz przez 8 lat niewiele działał w tym kierunku. Wybraliście go matołki ponownie to teraz macie za swoje. Śnieg żryjcie, bo macie go dużo. Soplami zagryzajcie. A jak śniegu zabraknie to trawa się pojawi i będziecie koniczynę zajadać bo pracy i pieniędzy nie będzie we Lwówku. Powodzenia i podziękujcie burmistrzowi i sobie, że takiego wybraliście. :X :X :X :X :X :X :X

w poniedziałek byłem z dziewczyną ,to było 7 ofert

Masz rację PRL -bis wciąż trwa. Chyba w 75%. Nie znajduję tylko odpowiedzi na pytanie: Która władza była głupsza? Czy ta do 1989 r., która abdykowała? Czy noworysze z "Solidarności i jej przybudówek?

Za krótki okres minął aby pokusić się o jednoznaczne i definitywne oceny. Wg mnie proces transformacji jeszcze trwa. Stworzone zostały podstawy demokracji. Różni ludzie i ugrupowania polityczne, gospodarcze a nawet religijne korzystają z naszej polskiej /młodej/ demokracji. Funkcjonowania wielu instytucji, organizacji oraz partii nadal działa wg PRL-owskich zasad. Wg mnie w PiS-partii obowiązuje zmodyfikowana PZPR-owska reguła "centralizmu demokratycznego". Co wcale nie oznacza, że wszystko co robią, program i kierunek działania tej partii należy w czambuł potępić. Dzisiaj ogrom poczynań tego ugrupowania oceniam krytycznie. Zachowując jednak suwerenność myślową nie wykluczam, że swoje obecne poglądy zmienię. Ta partia ma potężny potencjał zdolny zaindoktrynować wielu Polaków. Może kiedyś zaproponują jakieś ciekawe ekonomiczne rozwiązania dla naszego kraju?

LUDZIE.... to jakaś paranoja, o urzędzie pracy pisze bezrobotny, który na czarno prowadzi portal, komentarze moderowane- nie dają obrazu rzeczywistości- do przemyślenia

W Jeleniej jest to samo! Pytam co mają zrobić młodzi ludzie po studiach? Umierać z głodu? To jakaś paranoja.Co to za państwo!?