To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W sobotę pokonają Wielką Pętlę Izerską

W ubiegłorocznym biegu wystartowało około tysiąca biegaczy. W tym będzie podobnie.

Największy półmaraton górski w Polsce wystartuje już w najbliższą sobotę (18 lipca) w Szklarskiej Porębie. W Wielkiej Pętli Izerskiej pobiegnie blisko tysiąc uczestników.

Trasa liczy dokładnie 21 097 metrów. Uczestnicy wystartują sprzed dworca PKP w Szklarskiej Porębie (godz. 11.). Po około kilometrze rozpocznie się wyczerpujący podbieg. Trasa wiedzie w stronę schroniska Chatka Robaczka, dalej w kierunku Rozdroża Pod Cichą Równią i nieczynnej kopalni kwarcu. Różnica wysokości pomiędzy startem a najwyższym punktem biegu wynosi ponad 300 metrów. Meta będzie znajdowała się na stadionie w Szklarskiej Porębie.

Do tegorocznej, trzeciej edycji biegu, zgłosiło się blisko tysiąc uczestników. Byłoby więcej, ale organizatorzy musieli ograniczyć liczbę startujących ze względu na obostrzenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zapowiada się bardzo zacięta rywalizacja o zwycięstwo. W tym roku wystartuje m.in. uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach Rafał Wójcik oraz mistrz świata w kick boxingu Mariusz Cieśliński. Będą też zwycięzcy dwóch pierwszych edycji w kategorii open: Piotr Holly z Poznania oraz Ukrainiec Bogdan Sonenovyvh. O trzecie zwycięstwo z rzędu w kategorii kobiet powalczy Anna Ficner.

Za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn jest puchar oraz markowy zegarek, za zwycięstwo w poszczególnych kategoriach wiekowych – puchar i voucher na kwotę 270 zł do sklepu dla biegaczy. Są też liczne drobne nagrody, np. za wygranie premii lotnej itd.

Bieg wystartuje Jerzy Skarżyński, znany maratończyk i trener, autor książek o bieganiu. WPI kolejny raz będzie miała akcent charytatywny. Podczas imprezy będzie można pomóc 2-letniemu Dominikowi z Wrocławia. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Cor Infantis. Urodził się z wadą serca (HLHS) i we wrześniu czeka go kolejna operacja.
Biegacze, którzy zechcą wesprzeć chłopca, będą mogli przyczepić do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Dominika” (kartki będą do odebrania w biurze zawodów). Fundacja PKO Banku Polskiego za każdą kartkę przekaże darowiznę na operację serca chłopca.
Biuro zawodów (sala gimnastyczna ośrodka Maraton, ul. Plac Sportowy 5) będzie czynne w piątek (17 lipca) w godz. od 17.00 do 20.00 oraz w dniu zawodów (sobota, 18 lipca) w godzinach 7.15-10.15.

Organizatorem Wielkiej Pętli Izerskiej jest Towarzystwo Sportowe Regle, Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie oraz MOKSiAL.