To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W sieci pospacerujesz po zagrodach sudeckich

W sieci pospacerujesz po zagrodach sudeckich

Kogo interesuje architektura regionalna i historia domów przysłupowych, kto szuka inspiracji do projektu domu jednorodzinnego, nawiązującego do tradycji sudeckich, powinien zainteresować się wystawą "Znikająca architektura sudecka”. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, gdzie wystawa jest prezentowana, jest wprawdzie zamknięte, ale wystawę udostępniono w sieci na ciekawym filmie.

Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie zachęcamy Państwa do poznania architektury naszego regionu. 

O wystawie i całym projekcie napisała dyrektor MOKSiAL - Anita Kaczmarska. „Znikająca architektura sudecka” to wystawa prac powstałych podczas pleneru artystycznego, jaki miał miejsce na jesieni 2020 r. w w Szklarskie Porębie. Uczestniczyło w nim 17 artystów będących przedstawicielami różnych dziedzin: malarstwa, rzeźby, szkła, filmu, rysunku, ceramiki i fotografii artystycznej. Wszystkich łączył temat - niezwykła i oryginalna architektura domów sudeckich, której przykładów spotkać można wciąż bardzo wiele. Powstały bardzo różnorodne prace przedstawiające tak charakterystyczne dla regiony domy przysłupowe czy piękną zabudowę pensjonatową, ale również opowiadające o ludziach, którzy na terenie Karkonoszy mieszkali przed laty i mieszkają obecnie. Wystawa ma na celu ożywienie dyskusji o współczesnej architekturze sudeckiej, aby niezwykłe walory jakie dała natura, nie zostały przesłonięte przez nieprzemyślaną, zbyt intensywną zabudowę nie nawiązująca to architektonicznego stylu regionu. Organizatorem pleneru jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie”.

Film z wystawy obejrzysz na Facebooku Muzeum.