To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Platerówce nie będzie wiatraków

8 stycznia, w gminie Platerówka, odbyło się referendum w sprawie budowy parku wiatrowego. Mieszkańcy zdecydowali – nie będzie wiatraków w Platerówce, Przylasku, Zalipiu ani Włosieniu.

Największym wyzwaniem dla organizatorów, czyli referendalnej grupy inicjatywnej, było zmobilizowanie ludzi do tego, by w ogóle zechcieli ruszyć się z domów i wyrazić swoją opinię. Udało się. Aby głosowanie było ważne, powinno było wziąć w nim udział nieco ponad 400 osób. Ostatecznie za wiatrakami opowiedziało się 318 osób, a przeciw było 412. Jak widać opinie były wyraźnie podzielone; w gminie mieszkają zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy budowy wiatraków. Ale przeciwnicy zebrali zdecydowane sto głosów więcej, co rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 

Mieszkańcy odpowiadali tylko na jedno pytanie: Czy wyrażasz zgodę na budowę „parku wiatrowego Platerówka” położonego w gminie Platerówka w obrębach geodezyjnych: Platerówka, Zalipie, Przylasek i Włosień w lokalizacji ujawnionej w opracowanym do zatwierdzenia przez Radę Gminy Platerówka miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla „parku wiatrowego Platerówka”?

Wynik referendum gminnego jest wiążący. W wymienionych wsiach nie powstaną farmy wiatrowe; bez względu na to, jak dalece był już zaawansowany inwestor, i bez względu na to, jak bardzo przychylne mu były władze gminy. Przeciwnicy wiatrakowania Platerówki stoczyli prawdziwą batalię o prawo do wyrażenia własnej opinii w tej kwestii. Władze gminy dwukrotnie odmówiły im prawa do zorganizowania referendum. Stało się to możliwe dopiero po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjny, który stwierdził, że odmawianie członkom wspólnoty samorządowej prawa do decydowania o istotnych dla niej sprawach, narusza Konstytucję RP.

Komentarze (2)

Dear Kerry, we also left our previous life to seltte down in Umbria, I'm (Milena) from Milano and my husband Klaas is Dutch. What brought us here is our dream to run a Casa Vacanze, and we did it in 2011, we are proud of what we achieved even if sometimes it is really difficult. When we were still working we had the opportunity to visit Ireland several times and also to work with Irish people, really great, in my view there is a lot in common betwen Irish and Italian people. If you like to visit us it will be great, at least two things you should visit : the Museo del Vetro in Piegaro (the glass masters of Piegaro realized the wonderful glasses of the Duomo of Orvieto) and the Abbazia Settefrati in Pietrafitta. We hope to meet you soon, ciao, Milena