To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W obronie „Małgosi”

Ryszard Kiełek, przyjaciel dzieci i Kawaler „Orderu Uśmiechu” protestuje przeciwko planom likwidacji sanatorium dziecięcego „Małgosia”.

- Wnoszę oficjalny protest w obronie przedmiotowego obiektu – napisał R. Kiełek. Jak argumentuje, to niezbędne sanatorium, w którym leczą się dzieci często z biednych rodzin. Mali pacjenci są nie tylko z regionu ale z całej Polski.

- Wiele razy gościłem w tej „magicznej” placówce, wiem jak bardzo jest ona potrzebna dzieciom, widziałem ile serca oddają dzieciom lekarze, rehabilitanci czy też kadra pedagogiczna – pisze R. Kiełek. - To, że „Małgosia” nie przynosi zysków w dobie drapieżnego polskiego kapitalizmu nie powinno być argumentem do jej likwidacji! Myślę że takie placówki powinny otrzymywać dotacje itp.
Jak zauważył, przyszły właściciel – KGHM – nie jest biedny.

- Mój protest ma na celu zabezpieczenie dotychczasowego statusu i funkcji sanatorium Małgosia. Umowa sprzedaży-zbycia powinna to zabezpieczyć odpowiednią klauzulą, zobowiązaniem. Całej sprawie powinna towarzyszyć troska o dobro dzieci skrzywdzonych przez los – napisał i zakończył błaganiem o poparcie protestu przez ludzi dobrej woli.

Wokół prywatyzacji Uzdrowiska Cieplice zrobiło się głośno. To m.in. dlatego, że nowym właścicielem ma zostać KGHM, tymczasem inny z oferentów zaproponował korzystniejszą ofertę. Mimo tego, przegrał. Piszemy o tym w „Nowinach Jeleniogórskich”. Zaniepokojeni takim rozwiązaniem są także jeleniogórscy radni. Józef Sarzyński złożył w tej sprawie interpelację na poprzedniej sesji. Co prawda kontrola procesu prywatyzacji KGHM-u nie leży w kompetencjach prezydenta Marcina Zawiły, radny prosi jednak o to, by szef miasta przyjrzał się tej sprawie.

Komentarze (9)

Coś złego zawitało do J.G. parkometry,park w Cieplicach ,"Małgosia" co jeszcze nas czeka w 2011.Powódź totalna?Czy dla zwykłych obywateli pozostały tylko ulice?Czeka nas Wielka Smuta.

do tego prywatyzacja Ciepłowni. Jak to jest, że własność komunalna jest prywatyzowana bo nie jest efektywna, a sprywatyzowana jest, ale nie dla konsumenta, bo tylko dla właściciela. czy ktoś słyszał o obniżce ceny ciepła i ciepłej wody po zwolnieniu połowy pracowników EC? :evil:

Dla kazdego kto zna i rozumie zasady ochrony zdrowia i finansowania TEJ DZIEDZINY - oczywistym jest, że takie sanatorium jak Małgosia - nie jest potrzebne. Potrzebne jest tylko grupie nauczycieli - którzy za wątpliwą pracę (ciągła rotacja dzieci) otrzymywali niezgorsze pobory.
Ludzie to wszystko kosztuje !!! Jeśli będziemy nadal finansować ze składki zdrowotnej - bardzo wątpliwe działania medyczne (własciwie wypoczynek dzieci) to na prawdziwe leczenie będzie JESZCZE BARDZIEJ brakowało pieniędzy. Amen.

I po co ten Pan protestuje...jak ma kasę niech kupi sanatorium i leczy dzieci....społecznie,za swoje.Jak sie nie ma miedzi to sie na d..pie siedzi i tyle.

pracowałam w malgosi podczas wakacji , tyle zaangażowania ze strony wychowawców dawno nie widziałam , to grupa mlodych ludzi z wielkim sercem i głową super pomysłów

Lechu przeskoczył mur stoczni,Solidarność przyniosła wolność i demokrację.Mieliśmy być drugą Japonią ! I co teraz mamy? ano zbliżamy się do Białorusi...Ci na górze dobrze się obłowili a tych na dole mają w .....wielkim poważaniu ! Obym tego nie doczekał ale jak tak dalej pójdzie to powtórzy się rok 1917...ludzie po prostu tego wszystkiego nie wytrzymają.Depcze się godność człowieka w tym co jest bolesne i dzieci ! zabiera im się nawet możliwość funkcjonowania w zdrowiu...Na całym świecie takie sanatoria jak Małgosia są dofinansowywane...Nikt nie robi z tego powodu tragedii...Niestety biznes zabija ludzkie uczucia i wrażliwość! Niedługo za wejście do parku Zdrojowego w Cieplicach jeleniogórzanie będą płacić wejściówki...Chylę czoła przed panem który wystosował protest w sprawie uzdrowiska Małgosia !!!

"Rozdziobią nas kruki i wrony",sprzedajcie wszystko ! Jelenia Góra bez Uzdrowiska Cieplice to tak jakby ktoś wyrwał człowiekowi kawałek serca !!! Pytam czym może przyciągnąć śpiące, zadżumione miasto ? To pytanie do władz miejskich i powiatowych....Róbcie tak dalej a miasto jak było prowincją tak i będzie ! Sprzedano Uzdrowisko za psie pieniądze, ciesząc się z 10%udziału, to skandal !!!Dlaczego nie 50/50 ? Na tej transakcji ktoś zarobił, ale na pewno nie społeczeństwo naszego miasta ! Nie oszczędzono nawet zdrowia dzieci...Wstyd...i hańba...

Rodzi się pytanie ? czy logicznym pojęciem jest sprzedaż tego co jest rentowne ? Zarząd Uzdrowiska Cieplice twierdzi że rok 2010 zamknął 1 milionowym zyskiem ! Jaki więc był powód sprzedaży? Coś tu mi nie pasuje...Przekładam to na brak wizji rozwoju i wygodnictwo Zarządu Uzdrowiska Cieplice ! Wyczekiwanie na "wuja Toma" z wokiem pieniędzy...i zachłyśnięcie się odprawami dla "skostniałych" pracowników"...Czy taki argument przyświecał decyzji sprzedaży ? Dlaczego nie poddano tej decyzji pod społeczną konsultację ? w formie np. referendum , gdzie byli radni miasta ? Czy ktoś sprawdził kto tak naprawdę jest członkiem Towarzystwa Inwestycyjnego KGHM, przecież w skład towarzystwa mogą wchodzić różni ludzie,reprezentujący różne interesy i to nie koniecznie nam przychylne !!!Dlaczego z z góry założono likwidację sanatorium dziecięcego "Małgosia"? jedynej tego typu placówki w mieście i w regionie...Dużo jest pytań i niejasności !...

"Rozdziobią nas kruki i wrony", znamy to z literatury albo inaczej , nasze kamienice wasze ulice, to też przerabialiśmy w historii naszej ojczyzny...Pytanie co dalej ?....Co robi nowo wybrana władza na każdym szczeblu ? Dlaczego tylko jeden radny pan Józef Sarzyński odważył się wystosować interpelację w sprawie sanatorium dziecięcego " Małgosia" ? a co robią pozostali radni ? itd. itd...Czyżby zapomnieli o przedwyborczych obietnicach ! Panowie! !wyborcy was rozliczą i nie liczcie na reelekcję na przyszłość...