To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Norwidzie pisali listy w obronie więzionych działaczy

FOT. FC Norwid

Uczniowie II LO im.Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze pokazali, że nie jest im obojętny los ludzi, którzy trafili do więzień za swoje działania na rzecz obrony praw człowieka. Po raz kolejny włączyli się do międzynarodowej akcji Amnesty International i pisali wczoraj (10.12) listy w obronie represjonowanych.

 W tym roku sztandarową kampanię Amnesty International na rzecz praw człowieka, „Maraton Pisania Listów” podjęto w obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie – wyjaśniał Kumi Naidoo, Sekretarz Generalny Amnesty International. „Poczynając od tych, którzy walczą o sprawiedliwość dla osób dotkniętych zmianami klimatu, po osoby walczące z ubóstwem, dyskryminacją i represjami politycznymi, młodzi ludzie stali się potężną siłą przemian i zasługują na wsparcie całego świata”.

Młodzież w jeleniogórskiego II LO im. Cypriana Kamila Norwida dołączyła do niezwykłej akcji.  Co roku w grudniu ludzie na całym świecie piszą miliony listów, e-maili, tweetów, wpisów na Facebooku i pocztówek podczas największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka.

Amnesty International ma nadzieję pobić zeszłoroczny rekord 6 milionów akcji podjętych na rzecz osób z 10 krajów, których prawa człowieka zostały złamane.

Maraton Pisania Listów 2019 przedstawia młodych obrońców i obrończynie praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego.

Niektóre z tych osób doświadczyły naruszenia swoich praw, gdy były jeszcze dziećmi. Należy do nich José Adrián z Meksyku, który miał 14 lat, kiedy został brutalnie pobity przez policję w drodze do domu ze szkoły. Domaga się teraz odszkodowania za swoje leczenie i zaprzestania przez policję arbitralnych zatrzymań w stanie Jukatan.

Wśród innych bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu są również: Młodzież z Grassy Narrows – grupa młodych aktywistów z rdzennej społeczności w północno-zachodnim Ontario. Doświadczyli oni jednego z najgorszych kryzysów zdrowotnych wynikających ze skażenia środowiska naturalnego w Kanadzie. Ich społeczność została zdewastowana przez trwające od 50 lat zanieczyszczenie rtęcią rzek na zamieszkiwanych przez nich terenach. Młodzież z Grassy Narrows wzywa rząd, aby zajął się kryzysem poprzez zapewnienie specjalistycznej opieki zdrowotnej i odszkodowań dla osób dotkniętych skażeniem środowiska.

Sarah Mardini i Seán Binder – dwoje wolontariuszy-ratowników z Lesbos w Grecji, którym grozi do 25 lat więzienia za świadczenie pomocy uchodźcom, którym groziło utonięcie na Morzu Śródziemnym.

Yasaman Aryani z Iranu, która przeciwstawiła się dyskryminującym przepisom nakazującym kobietom zasłanianie włosów i teraz musi spędzić 16 lat w więzieniu. Amnesty walczy o jej natychmiastowe uwolnienie.

Marinel Ubaldo, młoda aktywistka z Filipin, która po zniszczeniu jej domu przez tajfun Yolanda wzywa swój rząd do ogłoszenia stanu katastrofy klimatycznej i ochrony przyszłych pokoleń przed niszczycielskim wpływem zmian klimatu.

maraton listy (1).jpg
maraton listy (2).jpg
maraton listy (3).jpg
maraton listy (4).jpg
maraton listy (5).jpg
maraton listy (6).jpg
maraton listy (7).jpg
maraton listy (8).jpg
maraton listy (9).jpg
maraton listy (10).jpg
maraton listy (11).jpg
maraton listy (12).jpg
maraton listy (13).jpg
maraton listy (14).jpg
maraton listy (15).jpg
maraton listy (16).jpg