W okolicach Jakuszyc panuje specyficzny mikroklimat sprzyjający długiemu zaleganiu śniegu, miejsce to znane jest wszystkim miłośnikom narciarstwa biegowego w Polsce. Polana Jakuszycka jest miejscem startu licznych biegów narciarskich w ciągu całego sezonu, z najbardziej znanym Biegiem Piastów. Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem zielonym widokowa drogą zwaną Górnym Duktem Końskiej Jamy, po osiągnięciu Rozdroża pod Cichą Równią Starą Drogą Celną wchodzimy na Izerskie Garby. Występujące tu złoża kwarcu były od wieków eksploatowane, istniejąca tu kopalnia kwarcu „Stanisław” była najwyżej położonym zakładem wydobywczym w Polsce. Zatrzymujemy się tu na śniadanie przy ognisku. Po odpoczynku szlakiem czerwonym przez Zwalisko (dobry punkt widokowy, kilka malowniczych grup skalnych) idziemy na Wysoki Kamień. Ze szczytowych skałek (1058 m) roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. Zatrzymujemy się tu w wybudowanym przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby pięknym schronisku. W końcowej części wycieczki schodzimy przez Hutniczą Górkę (poniżej szczytu , na zboczu nad stacją PKP wznoszą się okazałe Białe Skały z punktem widokowym na miasto i zachodnie Karkonosze) do Szklarskiej Poręby Górnej, skąd po godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS lub pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Robert Śliwa ze Ściegien.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.
Komentarze (5)
A może by pan przewodnik nauczył się wreszcie poprawnie pisać nazwę miejscowości, w której mieszka? Piszę się "Ścięgny" (przez "e" z kreseczką). Jak pan przewodnik nie wie, to radzę zajrzeć do dokumentów. Pozdrawiam
Jak mi wiadomo nazwa miejscowości nie pochodzi od słowa "ścięgno" a od znanej osoby Piotra Ściegiennego - księdza , znanego działacza niepodległościowego i rewolucjonisty. Ludzie się tak przyzwyczaili i tak będą wymawiać tę nazwę - choć błędna jest. Proponuje zajrzeć na Wikipedia :) :)
Mądraliński, postudiuj najpierw historię i geografię regionu, a dopiero później zabieraj głos. I nie wprowadzaj innych w błąd.
Sprawdź sobie w dokumentach i przestań chrzanić. Wyraźnie jest "e" z ogonkiem: