To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 3 sierpnia wycieczkę nr 25. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz.7.45 do Ciechanowic.

Trasa długości 19 km prowadzi przez południową część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na długość i liczne podejścia wycieczka przeznaczona jest dla wprawionych piechurów. Od przystanku kolejowego w Ciechanowicach szlakiem niebieskim przez Przybkowice idziemy do Wieściszowic. We wsi oglądamy dwa kościoły: gotycki z XVIw (obecnie kaplica cmentarna) i neogotycki z poł. XIXw. Szlakiem zielonym podchodzimy na Wielką Kopę (871m) mijając po drodze Kolorowe Jeziorka (Purpurowe, Błękitne i Zielony Stawek) powstałe w dawnych wyrobiskach kopalni łupków pirytonośnych. Wielka Kopa jest najwyższym szczytem (871m) wschodniej części Rudaw Janowickich, z wierzchołka otwierają się obszerne widoki na Rudawy Janowickie, Kotlinę Kamiennogórską i Góry Wałbrzyskie. W dalszej części wycieczki szlakiem zielonym przez Rędziny (we wsi neoromański kościół z 1850 roku) i Czarnów docieramy na Przełęcz pod Bobrzakiem. Tu wkraczamy na Stary Trakt Kamiennogórski. Droga ta została zbudowana w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów, Koło leśniczówki Bukowa skręcamy w prawo i przez Wojków schodzimy do Kowar, skąd około godziny 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.