To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 19 maja 2019 r. na wycieczkę nr 15 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.42 do Boguszowa Gorc. 

Trasa długości 18 km prowadzi przez północno-zachodni kraniec Masywu Dzikowca, Krzeszowskie Wzgórza do Kotliny Krzeszowskiej. Od stacji kolejowej drogą jezdną dochodzimy do Starego Lesieńca. Oglądamy tu kościół p.w. św. Barbary wzniesiony w stylu eklektycznym w 1927 roku, w pobliżu na zadrzewionym wzgórzu stoi klasycystyczny pałac z początku XIX wieku (obecnie obiekt prywatny – wnętrza niedostępne). Następnie szlakiem żółtym, zboczem Nierody, przez przysiółek Ptasi Śpiew idziemy do wsi Grzędy. Po lewej stronie drogi ze zboczy niewielkiego wzgórza porośniętego trawą i krzakami w kilku miejscach wystają fragmenty zniszczonego kamiennego muru. To resztki średniowiecznego zamku Konradów, od XV w. pozostającego w ruinie. Po obejrzeniu ruin początkowo szlakiem czerwonym, później drogami polnymi i leśnymi podchodzimy na Przełęcz Żłób w paśmie Krzeszowskich Wzgórz, następnie schodzimy do Gorzeszowa, tu oglądamy „Diabelską Maczugę”- jedną z najładniejszych skałek w Kotlinie Kamiennogórskiej (w kształcie spłaszczonego słupa o wys. 7,5 m.). Z Gorzeszowa polnymi drogami idziemy do Gorzeszowskich Skałek (rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków” – szereg malowniczych piaskowcowych skałek w kształcie baszt, maczug, grzybów). W końcowej części wędrówki obok zalanego wyrobiska kopalni piasków szklarskich dochodzimy do Krzeszowa, skąd o godz. 16.43 odjeżdżamy autobusem PKS do Kamiennej Góry i dalej o godz. 17.30 również autobusem do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.