To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 4 listopada 2018 r. na wycieczkę nr 41 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.48 do Rybnicy.

Trasa wycieczki długości 14 km prowadzi przez Wysoczyznę Rybnicy na wschodni kraniec Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich. Drogą przez wieś idziemy do kościoła św. Katarzyny, w obecnej postaci z XVI – XVIII w., z bogatym wyposażeniem. Na skalistym wzniesieniu za torami kolejowymi oglądamy pozostałości średniowiecznego zamku, w którym połowie XIV w. miał bywać cesarz Karol IV. Zniszczony w czasie wojen husyckich, a następnie odbudowany i powiększony na początku XIX w. popadł w ruinę. Do dziś zachowały się spore fragmenty murów. Z Rybnicy wychodzimy szlakiem niebieskim i przez górę Rozłóg (537m.) docieramy do Wojcieszyc. W górnej części wsi stoi barokowy kościół św. Barbary z 1762 r. z wyposażeniem z okresu budowy. Następnie polnymi drogami podchodzimy na Zimną Przełęcz oddzielającą Góry Izerskie od Kotliny Jeleniogórskiej. Powyżej przełęczy na zboczu Ciemniaka znajdują się Bobrowe Skały, okazała granitognejsowa grupa skalna składająca się z kilku wieżyc sięgających 30 m wysokości, tworzących grzebień blisko 100 m długości. Od dawna była to jedna z większych atrakcji dla kuracjuszy z Cieplic, dlatego poniżej wybudowano gospodę z pokojami gościnnymi, po której pozostały tylko ledwie widoczne resztki fundamentów. Z punktu widokowego na wierzchołku rozciąga się obszerna panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Izerskiego. U podnóża skał zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki zielonym szlakiem schodzimy do Górzyńca, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK lub pociągiem do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Krzysztof Zając ze Lwówka Śląskiego.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.