To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 30 września 2018 r. na wycieczkę nr 36 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.59 do Ciechanowic. 

Trasa długości 19 km prowadzi przez południową część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na długość i liczne podejścia wycieczka przeznaczona jest dla wprawionych piechurów. Od przystanku kolejowego w Ciechanowicach szlakiem niebieskim przez Przybkowice idziemy do Wieściszowic. We wsi oglądamy dwa kościoły: gotycki z XVI w (obecnie kaplica cmentarna) i neogotycki z połowy XIX w. Szlakiem zielonym podchodzimy na Wielką Kopę (871m) mijając po drodze Kolorowe Jeziorka (Purpurowe, Błękitne i Zielony Stawek) powstałe w dawnych wyrobiskach kopalni łupków pirytonośnych. Wielka Kopa jest najwyższym szczytem (871m) wschodniej części Rudaw Janowickich, wierzchołek jest całkowicie zalesiony, planowana jest budowa wieży widokowej. W dalszej części wycieczki szlakiem zielonym przez Rędziny (we wsi neoromański kościół z 1850 roku) i Czarnów docieramy na Przełęcz pod Bobrzakiem. Tu wkraczamy na Stary Trakt Kamiennogórski. Droga ta została zbudowana w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów, Koło leśniczówki Bukowa skręcamy w prawo i przez Wojków schodzimy do Kowar, skąd o godz. 17.55 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.