To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 26 sierpnia 2018 r. na wycieczkę nr 31 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd pociągiem o godz. 8.42 do Szklarskiej Poręby Górnej.

Trasa długości 14 km przebiega we wschodniej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Od stacji kolejowej idziemy koło cmentarza komunalnego (m. in. grób Wlastimila Hofmana) do położonego na zboczu Sowińca neoromańskiego kościoła Bożego Ciała. Powyżej pod szczytem grupa efektownych skałek granitowych o nazwie Sowie Skały. Szlakiem niebieskim obok domu Wlastimila Hofmana (wybitny polski malarz mieszkał tu w latach 1946-70) dochodzimy do Złotego Widoku – punktu widokowego na Karkonosze i dolinę Kamiennej. W pobliżu Chybotek – blok skalny o wadze około 20 ton, dający się łatwo rozkołysać. Drogą leśną, przez cmentarz ewangelicki (pochowany tu jest m.in. znany niemiecki pisarz i dramaturg Karl Hauptmann, brat noblisty Gerharta) schodzimy do Szklarskiej Poręby Dolnej. Oglądamy tu barokowy kościół p.w. Niepokalanego serca NMP.
 Od kościoła drogą obok stacji kolejowej i dalej szlakiem czarnym podchodzimy na Zbójeckie Skały (rozległa grupa skalna na krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, do 1945 r. pomnik przyrody), kilkaset metrów dalej oglądamy sztolnie dawnej kopalni pirytów dostarczającej w XVIII w. surowca do wytwórni kwasu siarkowego. Następny punkt na naszej trasie to Zakręt Śmierci, ostry zakręt (180 stopni) na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Oglądamy tu ciekawostkę – wydrążone przed wojną komory minerskie, które miały służyć do wysadzenia drogi w razie zbliżania się wrogich wojsk. Od Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym przez Czarną Górę (malownicze skałki) podchodzimy na Wysoki Kamień (1058 m). Na wierzchołku schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Ze szczytowych skałek roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. W końcowej części wędrówki przez Hutniczą Górkę i Białe Skały (widoki na miasto i zachodnie Karkonosze) schodzimy do Szklarskiej Poręby Górnej, skąd o godz. 16.39 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.