To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 lipca 2018 r. na wycieczkę nr 23 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza (przystanek Biały Jar), gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński z Kowar. 

Trasa długości 15 km prowadzi przez wschodnią część Pogórza Karkonoskiego. Z przystanku autobusowego idziemy ścieżką nad Łomnicą, przechodzimy przez zaporę, trawersujemy Karpatkę i zboczem Strzelczyka docieramy do Przełączki, rozległej polany położonej w obniżeniu pomiędzy Czołem i Grabowcem. Znajduje się tu zagospodarowane miejsce odpoczynku, a na skraju polany ośrodek wczasowy Lubuszanin. Z Przełączki podchodzimy na szczyt Grabowca (784 m), pod wierzchołkiem od zachodniej strony wznosi się ciąg interesujących skałek granitowych: Ostra, Mała i Patelnia. Największa z nich Patelnia udostępniona wykutymi w skale stopniami jest bardzo dobrym punktem widokowym na zachodnie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Rozdroża pod Grabowcem, na przełęczy ruiny byłego prewentorium dla dzieci, przed wojną mieściło się tu bardzo popularne schronisko „Bergfriedenbaude”. Z przełęczy szlakiem czerwonym schodzimy zboczem Głaśnicy do przysiółka Radzicz (część Sosnówki), przy drodze stoi kilka domów tyrolskich. W końcowej części wycieczki przez Głębock i skrajem suchego zbiornika przeciwpowodziowego docieramy do Mysłakowic. Oglądamy tu pałac królewski z XIX w. (obecnie szkoła);stojący przed pałacem pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu; kościół parafialny z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Około godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.