To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 15 kwietnia 2018 r. na wycieczkę nr 8 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.50 do Biedrzychowic (kierunek Zgorzelec). 

Trasa długości 15 km przebiega na Pogórzu Izerskim nad Kwisą i Jeziorem Złotnickim. W Biedrzychowicach oglądamy barokowy pałac (obecnie zespół szkół) i ruiny Wieży Woldecka. Na skraju wsi stoi okazały kościół barokowy p.w. św. Antoniego Padewskiego. Wzniesiony w połowie XVII wieku pełnił rolę kościoła granicznego dla śląskich ewangelików. Wyposażenie wnętrza barokowe, na murach zewnętrznych znajduje się kilkanaście płyt nagrobnych i epitafiów. Następnie przez wieś Zapusta dochodzimy do zapory na Kwisie. Zapora wybudowana w latach 1919-24 przegrodziła Kwisę tworząc jezioro zaporowe o długości ponad 8 km i 125 ha powierzchni. Kamienna zapora i stojący poniżej budynek elektrowni z wyposażeniem stanowią dziś zabytek techniki. Po drugiej stronie w nadbrzeżnej skale wykuto dwa tunele, powyżej znajduje się żeliwna figura lwa przeniesiona tu ze Starościńskich Skał w Rudawach Janowickich. W dalszej części wycieczki drogą leśną wzdłuż północnego brzegu jeziora, przez wieś Karłowice idziemy do Gryfowa Śląskiego. Po wyrywkowym zwiedzeniu miasta (Rynek, ratusz, kościół św. Jadwigi z mauzoleum Schaffgotschów) o godz. 16.34 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.