To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 2 kwietnia 2017 r. na wycieczkę nr 6 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.53 do Rybnicy. 

Trasa wycieczki długości 19 km przebiega na Wysoczyźnie Rybnicy i w zachodniej części Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich. Od stacji kolejowej w Rybnicy idziemy do centrum wsi, gdzie oglądamy gotycko-barokowy kościół św. Katarzyny z dość bogatym wyposażeniem. W pobliżu, za torami linii kolejowej Jelenia Góra - Lubań na skalistym wzniesieniu wznoszą sie niewielkie ruiny średniowiecznego zamku. Od ruin drogami polnymi idziemy do Kromnowa, gdzie spotykamy interesujący zabytek, jedyny w Sudetach Zachodnich kościół drewniany. Powyżej stoi dawny kościół ewangelicki, po starannej renowacji pełni obecnie rolę galerii sztuki i ośrodka kultury. Następnie drogami polnymi i leśnymi udajemy się do Kopańca, gdzie zwiedzamy Galerię Wysoki Kamień prezentującą prace właścicieli domu oraz zaprzyjaźnionych z nimi artystów. Można tu obejrzeć lub kupić profesjonalne malarstwo, rysunek i grafikę, a także drobne wyroby sztuki użytkowej. W budynku znajduje się również rekonstrukcja wnętrza średniowiecznej karczmy. Po zwiedzeniu galerii przez górną część Kopańca, Babią Przełęcz i dalej zboczem Ciemniaka docieramy do Bobrowych Skał, okazałej grupy skalnej składającej się z kilku wieżyc sięgających 30 m wysokości. Z punktu widokowego na wierzchołku rozciąga się obszerna panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej i okolic. W końcowej części wędrówki zielonym szlakiem schodzimy do Górzyńca, skąd o godz. 17.01 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. 
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.