To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 6 listopada 2016 r. na wycieczkę nr 40 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku Osiedle XX-Lecia Pętla autobusem MZK nr 4 o godz. 9.38 do Przesieki (dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusem MZK nr 6).

Trasa długości 12 km przebiega w środkowej części Pogórza Karkonoskiego. Z autobusu wysiadamy na przystanku „Pod Lipami”, w pobliżu wznoszą się interesujące skałki granitowe: Chybotek i Waloński Kamień. Szlakiem zielonym schodzimy do Wodospadu Podgórnej, trzeciego pod względem wysokości wodospadu (10m) w polskich Karkonoszach. Następnie prawym brzegiem Podgórnej idziemy do Podgórzyna. W dolnej części Przesieki mijamy interesującą ponad 20-metrową grupę skalną – Dziurawą Skałę. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini umiejscowionej w górnej części skały. Na granicy Podgórzyna skręcamy w lewo i leśnymi drogami zboczem Kucznika docieramy do Zachełmia. Za Przełęczą Ludomira Różyckiego skręcamy na wznoszące się pomiędzy dolinami Zachełmca i Choińca trójwierzchołkowe wzgórze Rudzianki z granitowymi skałkami na szczycie. Pod szczytem niewielka Czerwona Jaskinia powstała po wyeksploatowaniu w XIX w. gniazda pegmatytów. W pobliżu jaskini robimy przerwę przy ognisku. Po odpoczynku koło Żelaznego Mostku wchodzimy w Dolinę Choińca. Ta malownicza, zalesiona dolina była w średniowieczu terenem intensywnych poszukiwań złota, stąd jej część nosi nazwę Złota Jama. W końcowej części wycieczki odwiedzamy położony u podnóża Chojnika cmentarz rodziny Cogho, Włochów przybyłych na Śląsk w XVI wieku. Na tym niewielkim cmentarzu znajduje się 5 grobów, z centralnym pomnikiem ku czci Richarda Cogho, który poległ na froncie w 1914 roku. Po zejściu do Sobieszowa około godz. 17 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.