To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 9 października 2016 r. na wycieczkę nr 36 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazdy w Polsce i w Niemczech. O godzinie 5.51 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry do Görlitz, gdzie przesiadamy się na pociąg do Sprembergu (kierunek Cottbus). 

Trasa wycieczki długości 17 km. przebiega na Dolnych Łużycach w granicach miasta Spremberg. Od dworca kolejowego idziemy obok położonego nad malowniczym stawem zamku na Stare Miasto, gdzie oglądamy najciekawsze obiekty: Ratusz, kościół św. Krzyża, Dom Kawalerów, Byczy Zaułek. Po przejściu przez most na Sprewie idziemy na położone na zachód od miasta tereny dawnej kopalni węgla brunatnego. Po zrekultywowaniu hałdy powstałe z nadkładu przykrywającego pokłady węgla zamienione zostały w tereny zielone z licznymi trasami dla piechurów i rowerzystów. Po powrocie do miasta i odpoczynku na Rynku udajemy się do Parku Miejskiego położonego na wzgórzu Georgenberg. Na szczycie znajduje się wybudowana w 1903 roku kamienna wieża widokowa. Z tarasu na wysokości 21 metrów można podziwiać panoramę miasta, doliny rzeki Sprewy, elektrowni Schwarze Pumpe i dalszych okolic. Ze wzgórza schodzimy do stacji kolejowej, skąd o godz. 17.22 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry z przesiadką w Görlitz (przyjazd o godz. 20.04).
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.