To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 18 września 2016 r. na wycieczkę nr 33 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazdy w Polsce i w Niemczech. O godzinie 5.51 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry do Görlitz, gdzie przesiadamy się na pociąg do Bischofswerdy (kierunek Drezno).

Trasa wycieczki długości 17 km. przebiega w południowo-zachodniej części Górnych Łużyc.
W Bischofswerdzie oglądamy najciekawsze zabytki (Ratusz, słup dystansowy poczty saskiej, kościół pw. św. Benona, pałac biskupi). W pobliżu Rynku zwiedzamy niewielki ale ciekawy ogród zoologiczny (wstęp 3 euro). Drogami polnymi idziemy do Rammenau, w centrum wsi oglądamy dwa obiekty: Starą Kuźnię z dawnym wyposażeniem i niewielkie muzeum regionalne. Następnie drogami polnymi i leśnymi podchodzimy na górę Butterberg (384m), gdzie oglądamy panoramę okolicy z wybudowanej w 1860 roku kamiennej wieży widokowej.
Obok wieży znajduje się restauracja oraz niewielki zwierzyniec. W końcowej części wędrówki schodzimy do Bischofswerdy, skąd o godz. 17.19 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry z przesiadką w Görlitz (przyjazd o godz. 20.04).
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.