To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkęZarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 28 sierpnia 2016 r. na wycieczkę nr 30 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 8.41 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Velké Hamry z przesiadkami w Szklarskiej Porębie i Tanvaldzie. Trasa wycieczki o długości 12 km prowadzi doliną rzeki Kamienicy.

Z pociągu wysiadamy na przystanku Velké Hamry město, dochodzimy do głównej drogi mijając pomnik upamiętniający strajk tkaczy w 1870 r i na drugim brzegu rzeki zwiedzamy „Muzeum socialistických vozů”. Otwarte w 2011 r w pomieszczeniach dawnych zakładów włókienniczych muzeum prezentuje motoryzację krajów bloku wschodniego z lat 50-80 ubiegłego wieku (wstęp 80 Kč). Kilkaset metrów dalej znajduje się „Muzeum odnawialnych źródeł energii” umieszczone w najstarszej w Republice Czeskiej elektrowni wodnej funkcjonującej do dziś, z oryginalnymi generatorami z 1907 roku (wstęp 45 Kč). Po zakończeniu zwiedzania szlakiem niebieskim prze Haratice idziemy do ruin średniowiecznego zamku Návarov. Wybudowany w XIV wieku, został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, zachowały się wysokie mury pałacu i umocnienia podgrodzia z dwiema basztami. Następnie trasa wycieczki prowadzi malowniczą doliną Kamienicy drogą zwaną „Ścieżką Palackiego”. Wędrówkę kończymy na stacji kolejowej Jesenný, skąd o godz. 17.08 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Tanvaldzie i Szklarskiej Porębie), gdzie docieramy o godz. 19.24.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.