Goście z Polski i z Niemiec wysłuchali sześciu interesujących referatów: Ewa Brauer scharakteryzowała pozostałości epoki polodowcowej na tzw. Łuku Mużakowa na polsko-niemieckim pograniczu oraz opowiedziała o tamtejszym Geoparku pod egidą UNESCO. Anita Schwitalla zaprezentowała Łużycki Park Głazów Narzutowych w Nochten, gdzie dziedzictwo geologiczne stało się niebanalną atrakcją turystyczną. Antoni Stryjewski mówił z kolei o skałach i minerałach Gór Kaczawskich oraz ich Pogórza, a Bartosz Pawłowski – archeolog – przybliżył tematykę średniowiecznego i nowożytnego górnictwa rud metali nieżelaznych na Dolnym Śląsku.
Prawdziwą perełką sejmiku było wystąpienie prof. Andrzeja Grodzickiego z Wrocławia, nestora polskiej geologii, gemmologa (znawcy kamieni szlachetnych) oraz specjalisty w dziedzinie geologii złota. Podczas jego wykładu pt. „Złoto na ziemi lwóweckiej i złotoryjskiej – historia i przyszłość” zebrani skrzętnie notowali podawane przez profesora ciekawostki o tym metalu szlachetnym – można było się np. dowiedzieć, że w całej historii ludzkości wydobyto ze skorupy ziemskiej około 166 tys. ton złota, a z takiej ilości kruszcu można by wykonać sześcian o krawędzi 20,4 m.
Informacje o złocie profesor brawurowo uzupełniał ciekawostkami historycznymi o miejscach wydobycia, proponując ustanowienie szlaków turystycznych, wiodących śladami wydobycia szlachetnego kruszcu.
Obecni na sejmiku przedstawiciele Walońskiego Bractwa Siedmiu Gwiazd nagrodzili prof. Grodzickiego pierścieniem wykonanym z wydobytego w Karkonoszach srebra, a ozdobionego karkonoskim ametystem. Robert Pawłowski – Mistrz Waloński – opowiedział o kultywowaniu tradycji górniczych na Dolnym Śląsku jako atrakcji turystycznej.
Komentarze (1)
Bractwo nazywa się Wielkopolsko Śląskie Bractwo Siedmiu Gwiazd,powstało w 1983 roku