To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Karpaczu bój o deptak

W Karpaczu bój o deptak

Centralna część głównej ulicy Karpacza ma stać się deptakiem, ruch samochodowy zostanie skierowany na ulicę Parkową i pod stokiem Kolorowa – to wynika z decyzji Rady Miasta Karpacza. Opozycja chce zwołania w tej sprawie referendum.

Budowa tak zwanej obwodnicy zadłuży Karpacz na lata – alarmowali przeciwnicy tej inwestycji. Na domiar złego wzdłuż niej zostaną postawione ekrany, które oszpecą część centrum, w tym pobliski park.
Burmistrz Bogdan Malinowski argumentował, że każde szanujące się miasto turystyczne powinno mieć deptak, na którym może koncentrować się życie towarzyskie w kawiarniach i restauracjach. Dziś główna ulica Konstytucji 3 Maja jest często zatłoczona, a piesi są skazani na spaliny samochodów przesuwających się powoli w korkach.

Deptak ma powstać właśnie pomiędzy „Mieszkiem” a „Bachusem”. Ruch samochodowy ma być kierowany koło „Bachusa” w lewo (patrząc z dołu) i zaraz w prawo przebudowaną ulicą Parkową i tunelem pod stokiem Kolorowa. Orientacyjny koszt budowy nowej Parkowej i tunelu – ponad 25 mln złotych. Trzy miliony dostanie Karpacz ze „schetynówek”, czyli Narodowego programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Skąd reszta? Część ze swojego budżetu, jeśli da się sprzedać działki. Burmistrz obiecał, że resztę gdzieś znajdzie. Na razie nie wie, dokładnie, gdzie.

Za uchwałą budżetową głosowało 9 radnych (Motylski, Wrona, Talaga, Seweryn, Janiszewski, Kowalski, Jęcek, przeciwko 4 (Kubik, Czerniak, Pajdzik, Dobiecki, Frytz, Czubak), a 1 (Walczak) wstrzymał się od głosu. Jeden (Pleśniarski) był nieobecny.

Opozycyjni radni zamierzają doprowadzić do referendum, w którym na temat tej inwestycji będą mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy.


Komentarze (11)

i co to zmieni? ludzie w większości przyjeżdżają do Karpacza samochodami a nie ma parkingów. Jeżeli ruch zostanie przeniesiony obok głównej ulicy to odpadna dwa duże parkingi w centrum. poza tym władze Karpacza powinni porozmawiać z właścicielami stoków o rozbudowie tras i wyciągów, bo może przyjezdni nie wiedza ale miejscowi wolą jechać np. do Czech.

Pan redaktor jak zwykle pokazał że nawet liczyć nie umie. Myślę że Czubak i Frytz powinni NJ pozwać za umieszczenie obok Kubika i Pajdzika

Popieram tą inwestycję ,ponieważ główna ulica w centrum jest za wąska dla pojazdów i dla pieszych ,o wypadek więc nie trudno !

Nie rozumiem, po co budować kosztowny tunel, skoro najprościej byłoby zamknąć wjazd od Jelonki i cały ruch do miasta puścić od strony Sosnówki. A w miejscu planowanego deptaka urządzić tor przeszkód, na którym radni na czas okładaliby się nawzajem kijami a główną nagrodą byłby... hotel Gołębiewski który za chwilę splajtuje oraz skalp burmistrza :woohoo: .

niech sprzeda p.Mal.....wszystkie działki ,zrobi deptak a wyciągów nie ma brak słów.............. :evil:

Rysiu mieszkaniec, to Ty z Klanu jestes?

Deptak w Karpaczu jak najbardziej, ale puścić ruch z boku taką uliczką jest bezsensu, podobnie jak budować bardzo kosztowny tunel.

Deptak fajna myśl ale gdzie w Karpaczu są parkingi?? Bezpłatne rzecz jasna.
Jeszcze wywalić bunkier gołębia i stonkę na wjeździe a będzie z Karpacza ładne i przyjazne turystom miasteczko.