To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W centrum nie tylko banki

Koniec z niekontrolowanym powstawaniem placówek bankowych w centrum Jeleniej Góry. Miasto zapowiada zwiększenie kontroli nad tym, co sprzedaje się w centrum miasta.

Pomysł jest bardzo prosty: miasto będzie wynajmowało lokale, ale bez możliwości wykupienia ich przez najemców.

Niedawno odbyło się kilka przetargów. Nowego gospodarza zyska m.in. dawna pizzeria „Margarita” przy placu Ratuszowym. – Spośród 6 oferentów, planujących działalność handlową, usługową, czy gastronomiczną zwyciężyła opcja gastronomii – powiedział Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – To niewielki lokal, o pow. ok. 40 m kwadr., jednak jego położenie jest na tyle atrakcyjne, że oferenci rywalizowali ostro.

Odbyły się też przetargi na wynajem innych atrakcyjnych lokali, przy ul. Groszowej i Piłsudskiego, 1 Maja itd. Wszyscy najemcy nie mają jednak prawa do wykupu. Miasto tworzy bowiem tzw. Zasób Miejskich Lokali Użytkowych. Będą one wynajmowane, ale najemcy nie będą mogli ich wykupić na własność. Dlaczego? - Minione doświadczenia wskazują, że nowi właściciele szybko sprzedają lokale, które zmieniają przeznaczenie i w ten sposób na głównych ciągach spacerowych miasta więcej jest banków i sklepów sieci telefonii komórkowej, niż lokali handlowych – tłumaczy Cezariusz Wiklik, doradca prezydenta. - Tego nie można już zmienić, ale można – i to się teraz dzieje – zapobiegać poszerzaniu takiego zjawiska.

Komentarze (6)

A kto by chciał inwestować w mieście gdzie znacząca większość mieszkańców pracuje za najniższą krajową i gdzie szaleje kilkutysięczne bezrobocie. Jedynie banki naciągające na kredyty oraz operatorzy GSM sprzedający wszystko za 1zł mają używanie.

.."tyes prowda".. ale bądźmy optymistami, może coś drgnie ku lepszemu ;-)

.. bo banki to *GRZYBY MUCHOMORY ! .. które trują życie jelonkowym ! ~PRECZ !
.. z **trujakami ! :angry: :angry: :angry: * :dry: *

co liberałowie mają przeciw bankom? czy to są jaskinie hazardu, domy publiczne, sklepy z dopalaczami? czy trzeba bronić ludzi przed bankami? sądziłem, że to normalne, legalne instytucje, które są ludziom potrzebne, bo pożyczają im pieniądze i przyjmują lokaty, a szczypta konkurencji w tym segmencie zrobi konsumentom dobrze- nie rozumiem nagonki na banki, jest to dla mnie co najmniej niebywałe i mam nadzieję, ze nie stoi za tym jakaś anachroniczna ideologia

A co Pan Cezary powie na market chiński w samym centrum /po kinie Marysieńka/. Zamiast do kina będziemy kupować chińskie buble!!!!!!!!!!!!

popieram popieram popieram !
banków jest za dużo w centrum i optyków również. jelenia góra góra jest chyba bogata i ślepa