To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W centrum będzie bezpieczniej

W centrum będzie bezpieczniej

Na Placu Ratuszowym pojawi się więcej patroli policji i straży miejskiej – to zapewnienia władz po ostatnich aktach wandalizmu, do których doszło w centralnym miejscu w Jeleniej Górze. Czy wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa?

– Spotkałem się komendantem miejskim policji, omawialiśmy sygnały, które dochodzą do nas od użytkowników lokali w centrum o nasileniu się aktów wandalizmu – mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Co ustalono? – I policjanci i strażnicy miejscy będą kontaktowali się z najemcami i właścicielami lokali użytkowych. Zostanie zorganizowane duże spotkanie. Dokonamy korekty ustawienia kamer monitoringu, liczymy też, że w ramach wsparcia policji przez miasto zostaną uruchomione w tym miejscu dodatkowe patrole.

Z komendantem rozmawiał też Rafał Piotr Szymański, radny, który interpelował w tej sprawie. – Jestem dobrej myśli, że sytuacja się poprawi – powiedział.
O sprawie wandalizmu pisaliśmy dwa tygodnie temu. W centrum miasta popołudniami pojawiają się grupy wandali. Kradną, niszczą witryny sklepowe. Co podkreślali użytkownicy lokali – są praktycznie bezkarni. Kiedy sprawa zrobiła się głośna, zatrzymano jednego sprawcę kradzieży. W zasadzie zrobili to sami przedsiębiorcy. Jeden z nich zamknął w swoim lokalu młodego mężczyznę, który chwilę wcześniej ukradł zegar w sąsiednim sklepie.
Wzmożenie działań potwierdziła też podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze. Twierdzi też, że policjanci znają sprawców tych wykroczeń, ale prawo nie jest w tym przypadku skuteczne. – Zwykle udaje nam się ich ustalić i ukarać, ale oni potem i tak tam wracają – mówi. – Jeden z nich został osadzony w policyjnym areszcie, ale potem wyszedł i znowu próbował kraść.
Jak mówi, jeżeli nawet sprawa trafia do sądu, to zwykle dostają wyroki w zawieszeniu, z których nic sobie nie robią. Rekordzista ma już około dziesięciu takich wyroków.

Komentarze (11)

Ale dzięki KOD to wszystko kiedyś się zmieni. Na lepsze.

Co radzą policjanci?
- Nie jest sposobem – tłumaczyli policjanci – żeby mnożyć ilość patroli, choćby dlatego, że formacja policyjna nie ma takich możliwości.
1/ Można jednak porozumiewać się, także w ramach samych wspólnot, by instalować dodatkowe kamery, wpięte w sieć kablowej TV i mieć podgląd na to, co się dzieje na zewnątrz.
2/ Można używać zmywalnych farb, co (niezależnie od prób schwytania sprawców bohomazów) pozwoli na szybkie odświeżenie murów, czy arkad.
3/ Można starać się tworzyć tzw. strefy buforowe, choćby z ozdobną kratą, co zapobiega chuliganom wdzieranie się do klatek i rozwiązywania tam problemów fizjologicznych, czy instalować czujki ruchowe, powodujące zapalenie świateł, co płoszy i chuliganów i złodziei.
4/ Można, ale przede wszystkim trzeba się porozumiewać w ramach wspólnot, które – gospodarując na jednym, dużym podwórku – mogą je dzierżawić i zamknąć w ten sposób przed postronnymi

Wielki Brat chyba śpi przed ekranem monitoringu wizyjnego. Może trzeba zrobić tak jak śpiewał Młynarski: w pewnym mieście gdzieś na prerii krańcach jeden szeryf przypada na jednego mieszkańca. No cóż państwo coraz bardziej policyjne, a "zbóje" grasują na gościńcach. Kamery monitoringi, fotoradary, a zwykłego patrolu nocą nie zobaczysz. Za mojej młodości jak wracałem do domu z drugiej zmiany po godzinie 22-giej to byłem trzy razy zatrzymywany przez patrol milicji i legitymowany. Było to dość upierdliwe ale czułem się bezpieczniej niż teraz.

Czerwone miasto i czas na zmiane w czerwonej Jeleniej i czerwonej okolicy !!! Wiwat,wiwat,wiwat prezydent Andrzej Duda, niech zyje,zyje nam i wiatr zmian na lepsze przyniesie nam !!!

Po za tym nic ci nie dolega?

Jeszcze trochę takich tekstów i dojdę do przeświadczenia, że ci złapani skruszeni swoim zachowaniem sami się złapali i sami się oddali w ręce wymiaru sprawiedliwości.
Albo, że jak Pan radny się wziął i napisał to od razu lepiej się zrobiło:)

poprawnośc polityczna nie pozwala karać tych biednych ludzi , przeciez prawa człowieka itd , cofamy sie , muzułmanie nas podbija , brak kary śmierci , brak kar za drobne kradzieże , dlaczego w krajach arabskich nie istnieją prawie wogóle kradzieże , bo recę ucinaja a u nas do celi a tam playstation , TV i żarełko a jak dasz dziecko do przedszkola to za jedzenie musisz płacić , upadek europejskiej cywilizacji juz niedługo , i to na własne zyczenie , chwalimy głupote a mądrych ludzi uważamy za dziwaków ................

10 wyroków w zawieszeniu? To tylko pokazuje jak beznadziejne są nasze sądy. Już przy 1 w zawieszeniu przy drugim powinien zawias zniknąć i dodatkowo publikacją personaliów jeszcze ukarać typa.

art. 69 § 1 Kodeksu karnego "Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa". Jak oficer prasowy maoże pozwalać sobie na taką ocenę pracy Sądu, gdy z istoty komentarza wynika, że w ogóle nie zna Kodeksu karnego. W obowiązującym porządku prawnym nie ma możliwości orzekania powtórnej kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, w sytuacji gdy wobec sprawcy orzeczono uprzednio chociażby raz karę pozbawienia wolności, nawet z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Tego typu komentarz prasowy powoduje wyłączenie nieodpowiednie i nieuzasadnione komentarze wobec Wymiaru Sprawiedliwości. Pozostaje zatem otwarte pytanie, czy sprawca, który wg komunikatu był wielokrotnie karany, faktycznie udowodniła winę, zabezpieczając materiał dowodowy. A to już nie jest zadanie Sądu.

Policja i Straż Miejska jest zainteresowana tylko akcjami które przynoszą korzyści finansowe w postaci mandatów. Interesują ich akcje typu prędkość, zapięte pasy, czy przechodzenie przez jednię. Oczywiście te akcje tez są ważne ale może by tak akcja Weekend bez chuliganów, albo Weekend bez psiej kupy na chodniku. Monitoring nic nie daje jeżeli za opublikowanie zdjęcia wandala czy złodzieja można dostać wyrok większy niż dostanie złodziej. A jak złapią kibola albo bandytę to poręczy za niego biskup, poseł albo inna znana osoba. A zamiast wyroku dostanie nakaz pójścia do spowiedzi.

na więcej patroli to jakoś nie liczę ,,,, obywatelu strzeż się sam, gdyż władza na samej górze, nie wie co czyni