To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W BWA wizualny esej

W BWA wizualny esej

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Jeleniej Górze można oglądać wystawę: „Dzień jest za krótki (kilka opowieści autobiograficznych)”.
Trudno w tym wypadku mówić o jednorodnej wystawie.  To projekt, do którego zaproszonych zostało kilkudziesięciu artystów współczesnych snujących opowieści o... sobie.

- To  wizualny esej, a nie próba spojrzenia na całość zjawiska, jakim jest popularność mówienia o własnej prywatności w kulturze – tłumaczy kurator wystawy, Magdalena Ujma.
Boom na wydawanie pamiętników, dzienników, pisanie blogów w internecie aż do „zdegenerowanej wersji zainteresowania prywatnością czyli kultury celebrytów”, skłonił kurator wystawy do przyjrzenia się temu trendowi w plastyce.
- Okazuje się, że powstają świetne dzieła dokumentujące prywatne życie artystów. Jednocześnie w wielu pracach odbija się wielka historia – Magdalenę Ujmę zaskoczyła duża reprezentacja w tym nurcie... mężczyzn.  
Związki biografii artysty z jego dziełem można tropić na wiele sposobów. Aktualna wystawa podejmuje dwa wątki. Po pierwsze,  sprzeczności i selekcja w zapisywaniu własnego życia. Po drugie, historia, która odbija się w zapiskach.
Więcej o tropach i pracach autorów wystawy w Galerii BWA napiszemy w „Nowinach Jeleniogórskich”.   
W jeleniogórskiej odsłonie wystawy udział biorą znani artyści:  Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Agata Bogacka, Monika Drożyńska, Pola Dwurnik, Aneta Grzeszykowska, Zuzanna Janin, Łukasz Jasturbczak & Małgorzata Mazur, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Maess, Cecylia Malik, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Maciej Sieńczyk, Zorka Wollny, Ewa Zarzycka, Artur Żmijewski.
 

 

DSC_0604.JPG
DSC_0579.JPG
DSC_0588.JPG
DSC_0597.JPG
DSC_0599.JPG
DSC_0600.JPG