To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

VII Dni Muzyki Pasyjnej

VII Dni Muzyki Pasyjnej

Od 16 do 18 marca trwać będą VII Dni Muzyki Pasyjnej w jeleniogórskiej filharmonii. Dwa koncerty, które złożą się na wydarzenie, są szczególną okazją do muzycznej refleksji. Spotkania z muzyką pasyjną, przygotowane specjalnie na okres Wielkiego Postu poprzedzającego święta wielkanocne, to jednak propozycja nie tylko dla wielbicieli muzyki religijnej i kontemplacji w muzyce.

Pierwszy z koncertów tegorocznych Dni Muzyki Pasyjnej, zatytułowany PREGHIERA, odbędzie się w środę, 16 marca, o godz. 17.00. To szczególne spotkanie z muzyką przygotowane jest przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Wystąpią w nim muzycy związani z jeleniogórskim środowiskiem muzycznym: Aleksandra Lemiszka (sopran), Marta Mokrzycka-Myrlak (alt), Irena Maciejewska (obój), Emilia Kowalewska (obój), Krzysztof Gotartowski (fortepian). W programie muzyka religijna Giulia Cacciniego, Antonia Caldary'ego, Cesara Francka, Georga Friedricha Haendla, Ennia Morricone, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giuseppe Verdiego.

W piątek, 18 marca, o godz, 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej z koncertem zatytułowanym PASJA I STABAT MATER wystąpią muzycy związani z Akademią Muzyczną w Krakowie. Kierownictwo artystyczne nad tym refleksyjnym spotkaniem z muzyką sprawuje ceniony artysta i pedagog, prof. Radosław Żukowski (bas), który zaprosił do współpracy swoich studentów i współpracowników: Agnieszkę Lewandowska (sopran), Sandrę Klarę Januszewską (mezzosopran), Krzysztofa Michalskiego (tenor), Mirosława Gotfryda (bas/baryton) i Brama Buitenkanta (fortepian). Sam też wystąpi na jeleniogórskiej estradzie. W programie fragmenty z Pasji i Stabat Mater Giovanniego Batisty Pergolesiego, Antonina Dvoraka, Jana Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Gioacchino Rossiniego, Giacomo Pucciniego, Luigiego Boccheriniego.

Oba tegoroczne koncerty pasyjne słowem o wykonywanej podczas nich muzyce poprzedzi Elżbieta M. Terlega.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po trzy dwuosobowe zaproszenia na każdy z koncertów tegorocznych Dni Muzyki Pasyjnej w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 16 marca, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią muzycznych wydarzeń Filharmonii Dolnośląskiej. Zapraszamy!