To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Uwaga na piramidy finansowe!

 Uwaga na piramidy finansowe!

- Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić – ostrzega Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd postawił zarzut promowania systemów typu piramida firmom:
- Alternet ze Stanów Zjednoczonych – promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Konsument może zakupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa.
- Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – promuje system Omega. Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 EUR. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu.
- M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych – promuje system Team-Coin. Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji.
- M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, które opracowały system Hybryd Cykler. Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty - kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników.


Od lat obowiązują te same zasady bezpieczeństwa przy angażowaniu swoich środków w rozmaite przedsięwzięcia finansowe. Lepiej być ostrożnym niż potem ubolewać nad stratą oszczędności. Warto wzmóc czujność, kiedy ktoś zapewnia cię o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność. Szczególnie nieufność powinna wzbudzić unikanie odpowiedzi na twoje konkretne pytania. Naciągacze często posługują się dobrze brzmiącymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”) i oferują ci produkty typu kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa. Charakterystyczne, że podejrzane podmioty odsyłają chętnie do strony internetowej, która nie zawiera wielu informacji lub jest „w budowie”, a do tego nie jest prowadzona w języku polskim, a miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju. Firmy typu piramida informują, iż istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób. Podmioty takie są tajemnicze jeśli chodzi o własny kapitał, nie podają źródeł finansowania sytemu lub przedstawiają je bardzo ogólnie.

Komentarze (9)

Jeszcze jedna reforma szkolnictwa i będziemy "ciemny lud"do kwadratu.

Ale za to wierzący i bogaty duchowo ...

Największa piramida to kler ,obiecuje za składki życie wieczne.A przoduje pan Rydzyk.

Tylko nieroby ładują się w takie cudne interesy. Nie ma łatwych pieniędzy, chyba że się kradnie, daje doopy albo karmi innych narkotykami. Inaczej trzeba podjąć normalną, uczciwą pracę.

"Piramidalne" firmy, tym razem z "obcych" krajów zachęcone łatwowiernością Polaków (np. przez wysokie poparcie PiS), postanowiły prowadzić swoją oszukańczą działalność w Polsce. Tylko zastanawia mnie, że jedynie UOKiK podnosi alarm (co jest zrozumiałe), ale nasze miłościwie nam panujące władze - milczą! Tyle było wrzawy, w sprawie zaniedbań odnośnie Amber-Gold, a teraz "cisza jak po śmierci organisty" - cytując klasyka! Poniekąd "ich" rozumiem, byli zajęci malowaniem cystern...

Chyba ci się tabletki skończyły.

...największą piramidą finansową jest kk...rodzice werbują własne dzieci...

Napijesz się cykuty....?

Piramida to świetnie się miała w latach 2007-2015 na
Wiejskiej i nikt tego nie przebije .