To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Utrudnienia na szlaku na Śnieżkę po czeskiej stronie

FOT.  KRNAP

Czesi prowadzą remont szlaku prowadzącego z Růžovej hory na Śnieżkę. Pracują małe koparki i inne maszyny. Czasmi turyści będą musieli poczekać, aż pracownicy firmy budowlanej pozwolą im iść dalej. Utrudnienia potrwają od godz. 8 do 17. Mają zakończyć się za miesiąc.

 Dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) ostrzega, że ograniczenia będą obowiązywać codziennie, a więc także w weekendy. Szlak będzie dostępny, ale możliwe, że trzeba będzie poczekać nawet pół godziny, by iść dalej. Szefowie KRNAP ostrzegają, że jeśli tak zorganizowana procedura nie zadziała, będą zmuszeni całkowicie zamknąć szlak na co najmniej miesiąc , do czasu ukończenia prac. Proszą zatem, by turyści dostosowali się do wskazówek ekipy remontującej.

Remont szlaku z Růžovej hory na Śnieżkę trwa od października 2018 roku. Ze względu na wymagający klimat trzeba go naprawiać  latem. Prace powinny zakończyć się jesienią tego roku. Budowniczowie wymieniają chodnik metodą tzw. szczotkowania, w której kamienie układane są pionowo. To tradycyjny sposób budowania szlaków turystycznych w najwyższych partiach Karkonoszy. Materiał do naprawy drogi transportowany był śmigłowcem.

Po przerwie spowodowanej koronawirusem turyści ruszyli na Śnieżkę po czeskiej i po polskiej stronie. W Czechach kursuje kolej linowa na sam szczyt. Codziennie przewozi setki turystów. Po polskiej stronie wprowadzono na Śnieżce ruch jednostronny, by bezpiecznie można było wejść i zejść ze szczytu.