To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ulica widmo, ale już z nazwą

Ulica widmo, ale już z nazwą

Obwodnica południowa Jeleniej Góry, od węzła grabarowskiego do ulicy Sudeckiej, będzie nosić imię Alei Solidarności. Samorząd nadał dziś imię właściwie dopiero planowanej drodze, bo jej budowa nawet się nie rozpoczęła.

- Trudno powiedzieć, że będzie to ulica, bo to przecież będzie obwodnica. Ale nie tu jest problem. Nam idzie o to, dlaczego od wielu miesięcy wnioski o nadanie imion innym ulicom w mieście leżą nierozpoznane przez komisję statutowo-organizacyjną rady miejskiej, a ten projekt wprowadza się na „już”, na szybko do porządku sesji – mówił dziś w czasie obrad samorządu Józef Sarzyński z SLD.

Autorem uchwały była komisja statutowo-organizacyjna, której szefuje Krzysztof Mróz z PiS-u. Przekonywał on, że już jakiś czas temu Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” wystąpił z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy 1 Maja na Solidarności, ale ten pomysł nie przeszedł. Wtedy też padła propozycja, by Solidarność patronowała planowane obwodnicy południowej.

- Myśmy czekali z formalnym wprowadzeniem tego wniosku pod głosowanie, bo przecież przez długi czas trwały procedury przetargowe, potem czekaliśmy na podpisanie umowy. Skoro już pewne jest, że obwodnica powstanie, to skierowaliśmy ten wniosek na sesję tym bardziej, że to ładnie wpisuje się w jeleniogórskie obchody 30-lecia Solidarności – przekonywał K. Mróz.

Józef Sarzyński stwierdził jednak, że to niedobra praktyka, by nadawać imiona ulicom, których budowa dopiero jest planowana, bo tym sposobem można nazwać wszystkie drogi, które są w planach zagospodarowania przestrzennego, choć może niektóre nigdy nie powstaną.
- Obchody 30-lecia Solidarności trwają cały rok, więc czy nadamy imię dziś, czy za miesiąc to naprawdę nie będzie miało znaczenia. Wnioskujemy o to, by dziś te uchwałę wycofać i przygotować wszystkie projekty nadania lub zmiany nazw ulic i wtedy rozpatrzyć je całościowo – proponowała Grażyna Malczuk z SLD.

Projekt uchwały jednak został przegłosowany, choć w dyskusji, miejscami zabawnej padały tez pytania, która Solidarność będzie patronem alei – czy ta sprzed 30 lat, czy ta obecna. Konkluzja swobodnej dyskusji radnych przy stole była taka, że II odcinek planowanej obwodnicy będzie nosił imię „obecnej” Solidarności, a droga, której budowa niebawem ruszy za patronkę będzie miała „tamtą” Solidarność.

Józef Sarzyński przekonywał jednak, że nadawanie imienia ulicy, która ma być dopiero zbudowana może przysporzyć pewnych niezręczności, bo gdy, na przykład, okaże się, że w czasie budowy dojdzie do jakichś przekrętów, to Solidarność będzie kojarzona a aferą.

- I nie ma co mówić, że to się wpisuje w obchody, bo o tym, że w tym roku Solidarność będzie świętowała 30-lecie, wiedziano już 30 lat temu – skwitował.

Krzysztof Mróz pytany przez nas ile projektów uchwał dotyczących nadania lub zmiany nazwy ulicy czeka na rozpatrzenie, nie potrafił odpowiedzieć. Nie wiadomo więc, czy samorząd zdąży w kończącej się kadencji uznać, że np. Stanisław Bernatt był na tyle wybitnym jeleniogórzaninem, że zasługuje na ulicę swego imienia. Za ten stan rzeczy powinna wstydzić się cała rada miejska.

CZYTAJ TEŻ: Obwodnica już bez przeszkód

Komentarze (5)

Taka nazwa wyjątkowo źle rokuje powodzeniu budowy obwodnicy, która i przez 30 lat nie powstanie z takim patronem. Swoją drogą to ciekawa koncepcja nazewnictwa związanego z obwodnicą, specyficzna symbolika: z jednej strony solidarność z drugiej jp2, a w środku polskie kołtuństwo i zacofanie.

Cieniu, komuchu, odzyłeś?

A moim zdaniem sukces, że nie będzie nosić nazwy prezydenta, wiadomo którego...
A Solidarności...się jak najbardziej należy!

Dowaliła nam drogówka 3 lata temu tłuczeń ze starej nawierzchnią na drogę dojazdową do posesji 37,39,41 przy ulicy Czarnoleskiej . Mieliśmy drogę przez 25 lat wykonaną ze szlaki którą sami zrobiliśmy kiedy byliśmy młodzi i zdrowi, tylko po zimie uzupełnialiśmy 1 do 2 dołków. Teraz mamy 43 dziury na odcinku 40 mb . Najlepiej jeździ się nam po deszczach a znakomicie w czasie zimy. Tak się cudownie składa że mieszka tu obecnie 3 osoby niepełnosprawne ze schorzeniami ruchu. Przejechanie na takiej drodze to dopiero rehabilitacja dla samochodów /mój silnik zawsze szoruje lub tłucze o nawierzchnię pomiędzy dziurami/ i inwalidów. Słowna informacja w dyrekcji MZDiM nie odniosła od wiosny żadnego skutku. "Czekaj tatka nie jednego latka" na to co sknocili drogowcy. Wybory tuż tuż hasełka jak w PRL-u.

;) Macie mapy i jak z nich wynika nazwa Solidarność to lasek z laskiem ?, gówno w lesie z gównem w lesie w wielkiej soloidarności?. Ni przypioł ni przyłatał.Obwodnica wskazuje kierunek do Karpacza ,Kowar,Mysłakowic, Czech a gdzie konkus na nazwę obwodnicy? Ni ma kasy?