To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trwa Festiwal Muzyki Teatralnej

Trwa Festiwal Muzyki Teatralnej

Piątkowy wieczór, 2 października był trzecią odsłoną Festiwalu Muzyki Teatralnej.

- Zjawiska, które prezentujemy podczas festiwalu, mogły powstać dzięki temu niesamowitemu dziedzictwu jakim jest sztuka Tadeusza Kantora - przed koncertem Katarzyna Rotkiewicz-Szumska z Teatru Cinema (organizatora festiwalu) przypomniała o idei tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Teatralnej poświęconej Tadeuszowi Kantorowi. 

Wieczór wypełnił koncert na flet glissandowy i elektronikę niemieckiego artysty Erika Dreschere. 

- Koncert ten jest tak naprawdę prezentacją najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Będziemy mogli usłyszeć kompozycje twórców przynależnych do paru generacji – opowiadał Paweł Szroniak, kurator festiwalu, zanim artysta z Niemiec pokazał się na scenie.

- Pierwszy utwór będzie naprawdę głośny, ale proszę się nie obawiać, później będzie ciszej. Jest to wprawdzie muzyka eksperymentalna, ale to nie oznacza, że trzeba mieć jakieś szczególne predyspozycje i kompetencje, żeby ją odbierać. Zachęcam do cieszenia się tą muzyką – wprowadzał w klimat koncertu Paweł Szroniak.

W programie koncertu znalazły się utwory Dror Feiler, Alvin Lucier, Peter Ablinger, Chiyoko Szlavnics i światowa premiera utworu „DreGliss” Philla Niblocka.

Koncert na flet glissandowy i muzykę elektroniczną nastawiony był na wykorzystanie potencjału miejsca. Stąd takie zabiegi, jak praktyka poruszania się po sali koncertowej w sobieszowskim Muflonie grającego na flecie glissandowym artysty z Niemiec, czy nakładanie ścieżek fletu na żywo i w warstwie odtworzeniowej. Eksperymenty dźwiękowe zmuszały słuchających do zmiany percepcji.

Przed nami kolejne odsłony Festiwalu Muzyki Teatralnej. I prawdziwa niespodzianka – festiwal zagości na ulicach Jeleniej Góry! W sobotę i niedzielę od godz. 16 Peter Ablinger z Austrii zaprezentuje instalację dźwiękową w czterech odsłonach „Listening Piece In Four Parts”. Dla zwolenników koncertów w tradycyjnej przestrzeni sobota, 3 października o godzinie 20, przyniesie w sobieszowskim Muflonie koncert na altówkę i kontrabas amerykańsko-australijskiego duetu Johnny Chang, Mike Majkowski. Muzycy aktualnie mieszkają w Berlinie, gdzie tworzą czołówkę muzyków eksperymentujących z dźwiękiem.