To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trutnowski festiwal jazzowy Jazzinec: jesień na dwa głosy

Trutnowski festiwal jazzowy Jazzinec: jesień na dwa głosy

Ekspresja Jimi’ego Hendrixa oraz bluesowo - rockowe klimaty amerykańskiego gitarzysty i wokalisty Linwood’a Taylor’a oraz aksamitny czarny głos Malenie Scholtz z RPA to propozycje na muzyczne wieczory w czeskim Trutnovie.

Oboje artyści od lat koncertują w Europie. Tym razem przyjadą do Trutnova w ramach jesiennych party Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazzinec.
Linwood Lee Taylor koncertuje przeważnie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie w przeszłości grał u boku sławnego Alberta Collonsa. W Europie znany jest w bluesowych kręgach na Zachodzie. Do Czech przyjechał w tym roku po raz pierwszy z 15 koncertami organizowanymi w całej republice.
„Amerykański bluesowy gitarzysta kocha surowość i jednocześnie emocjonalny kolor rockowego bluesa. Jego ekspresyjna gra przypomni Jimi’ego Hedrix’a i respekt wobec takich mistrzów jak: Albert King, Muddy Waters i Freddy King.” – zapowiadają organizatorzy. W Trutnovie Taylor zagra ze słowacko-czeskim duetem: Rasťo Uhrík (SK) – gitara basowa, Tomáš Hobzek (CZ) – perkusja. Koncert odbędzie się 12 listopada w Klubie Kabinet o godz. 19.00.
Pochodząca z RPA Melanie Scholtz RPA jest jazzową wokalistką i kompozytorką. Gra na pianinie od piątego roku życia, od 16 uczyła się śpiewu. Wydała pięć płyt, w tym większość przy współpracy z południowoafrykańskimi jazzowymi muzykami. W 2012 wygrała aż trzy nagrody w prestiżowym konkursie Jazz Revelations w Nicei we Francji. W ojczyźnie śpiewała na festiwalach jazzowych, ale także na prezydenckim turnieju golfowym, organizowanym przez prezydenta Nelsona Mandelę.
Jest dumna z tego, że miała okazję wystąpić u boku Bobby’ego McFerrin’ i Kurta Elling’a; współpracowała z Al’em Jarreau. W Czechach debiutowała w 2011 roku właśnie w Trutnowie. Dziś – jak zachęcają organizatorzy – wraca wielki głos z Afryki: „Głos nabity emocjami, który zawiera moc i aksamit, wulkan i kojący powiew. Charyzmatyczna piosenkarka z aksamitnym czarnym głosem jest ucieleśnieniem doskonałej harmonii szlachetnego człowieka i niezwykłego talentu. Kobieta stworzona do śpiewu”. Wokalistce będą towarzyszyć czescy muzycy: Tomaš Jochman (klawisze), Roman Víchy (perkusja), Lukáš Kytnar (bas). Trutnowski koncert odbędzie się w Sali Boguslava Martina, byłym kościele ewangelickim, o godz. 19.00.
Organizatorami jazzowego festiwalu Jazzinec w Trutnowie od 17 lat jest stowarzyszenie „Alternatywa dla kultury” i jego zapalony miłośnik jazzu Tomáš Katschner, muzyk i dramaturg muzyczny, pracownik publicznego radia Hradec Králové. Od kilku lat współorganizatorem jest miejska instytucja centrum kultury UFFO. W pierwszej edycji, w 1999 roku, koncerty odbywały się w różnych miejscach, także w rynku na centralnym Placu Karkonosza. Tradycja utrzymywana jest do dzisiaj. Festiwal jest rozłożony na wiele koncertów, główna ich część odbywa się od lutego do kwietnia. Na jesienne i bożonarodzeniowe koncerty przygotowywany jest specjalny program.
„Jazzinec jest jednym z progresywniejszych czeskich festiwali, oferuje szeroką gamę odmian jazzu - swing, be-bop, fusion, funky, nu- jazz, electronic jazz, blues, latin czy world music. Festiwal sięga zatem od korzeni jazzu po jej najświeższe gałęzie. Występują tu wszelkie muzyczne generacje: jazzowa młodzież i seniorzy tego gatunku” – zapewniają organizatorzy. Specjalnością festiwalu są wyjątkowe koncerty, gdzie światowe gwiazdy spotykają się z czeskimi i słowackimi muzykami. Grają wspólnie jedynie po kilku próbach. Szczegółowy program: www.jazzinec.cz.