To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trudne warunki w Karkonoszach

Trudne warunki w Karkonoszach

Na Śnieżkę wchodzimy w rakach – radzą ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W Karkonoszach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- W górach wieje silny wiatr, który utrudnia życie narciarzom – powiedział dyżurny ratownik górski. Dziś o 8. rano na Śnieżce wiało z prędkością 16 metrów na sekundę, na Szrenicy – 25 m/s. W Karpaczu z tego powodu wiatru nieczynne są wszystkie wyciągi, nie chodzi także kolej linowa. W Szklarskiej Porębie czynna jest jedynie pierwsza część kolei linowej, nie działa druga część, zamknięty jest też wyciąg kanapowy Karkonosz Express. Czynne są orczyki na Hali Szrenickiej oraz Baby Lift.

Ratownicy apelują o ostrożność do turystów pieszych. Na Śnieżce są bardzo trudne warunki, pogoda jest zmienna. Dziś rano widoczność na Śnieżce wynosiła 30 km, ale niedługo potem nadciągnęły chmury i warunki znacznie pogorszyły się. Widoczność zmalała zaledwie do 100 metrów.

Szlaki turystyczne są oblodzone, ratownicy zalecają wchodzenie na Śnieżkę w rakach. W górach jest ogłoszony drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Zdjęcie - obraz z kamery w Szklarskiej Porębie (sudetylift.com.pl)

Komentarze (2)

Jest różnica między rakami a rakietami śnieżnymi