To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tour po obu stronach gór

Fot. GOK

Sto sześćdziesiąt obiektów - atrakcji przemysłu i techniki po polskiej i czeskiej stronie Euroregionu Nysa znalazło się w multimedialnym przewodniku wydanym przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego. Projekt zrealizowany z Powiatową Izbą Gospodarczą w Jabloncu ma za zadanie pokazać ciekawe miejsca i obiekty, które związane są z historią i rozwojem gospodarczym ziem po obu stronach Karkonoszy i Gór Izerskich.

Największą grupę obiektów stanowią budowle hydrotechniczne. Zapory i elektrownie wodne bez przeszkód można oglądać z zewnątrz, czy przejść się koroną zapory. Dostępne do zwiedzania są także niektóre elektrownie wodne. Po naszej stronie najciekawsze w tej kategorii obiektów to zapora w Pilchowicach, we Wrzeszczynie czy Leśnej. Po czeskiej stronie – Spálov, Mlýnice, Fojtka, Harcov czy Bedřichov.

 

Bogate tradycje szklarskie regionu, kultywowane do dziś zwłaszcza przez Czechów, można poznać odwiedzając wiele muzeów sztuki szklarskiej u naszych południowych sąsiadów. Do dziś funkcjonują w regionie przygranicznym huty, w których wyroby szklane są w dużej mierze dziełem ludzkich rąk i kunsztu hutników. Warto też, na przykład, odwiedzić sklep firmowy huty szkła Crystalex w Nowym Borze. Sama huta to największy tego typu obiekt w Czechach, którego zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu. W sklepie można nabyć w atrakcyjnych cenach wyroby użytkowe sygnowane znakiem Bohemia Crystal.

 

Przejeżdżając przez Smržovkę warto zwrócić uwagę na stare budynki mieszkalne z dwoma kominami. Wiele z nich to mačkarnie, czyli „domowe” mini-huty szkła, gdzie wytwarzano szklane guziki.

 

Jadąc przez czeskie miasta i miasteczka naszą uwagę zwróci zapewne spora ilość dużych obiektów pofabrycznych, dziś w większości nieczynnych, częściowo zrujnowanych. To ślady dawnej świetności przemysłu tekstylnego. Przykładem udanej rewitalizacji poprzemysłowych obiektów jest Centrum Babylon w Libercu. W pofabrycznych obiektach powstał hotel i centrum rozrywki z akwaparkiem.

 

Atrakcją wielu czeskich miast są także działające browary, niektóre o kilkusetletniej tradycji. Możliwe jest zwiedzanie tych obiektów, ale po wcześniejszym uzgodnieniu. W browarze Konrad, na przykład, we Vratislavicach (dzisiejsza dzielnica Liberca), część procesu technologicznego nie różni się wiele od pracy przy warzeniu piwa sprzed stu, czy dwustu lat.

 

We wspomnianych Vratislavicach warto zajrzeć do muzeum motoryzacji, ulokowanego w domu, w którym urodził się, zmarły kilkanaście dni temu słynny projektant samochodów Ferdynand Porsche.

 

Muzeów techniki poświęconych różnym branżom jest po obu stronach Karkonoszy i Gór Izerskich nie tak mało. Choćby w Szklarskiej Porębie – Muzeum Jeleniogórskiej Energetyki. A po czeskiej stronie – Muzea Techniki w Bílým Potoku i Loukov u Semil, Muzeum Historii Tkactwa w Jilemnicach, czy najnowsze Muzeum Techniki Wojskowej w Smržovce.

 

Sporą grupę obiektów technicznych ujętych w przewodniku stanowią dworce, wiadukty i tunele kolejowe. I u nas i w Czechach jest ich sporo. Teraz, gdy do południowych sąsiadów bez przeszkód dojedziemy pociągiem warto urządzić sobie kolejowe przejażdżki.

 

Na liście obiektów – atrakcji przemysłu i techniki znalazły się też czynne, duże zakłady przemysłowe. Chociażby elektrownia i kopalnia Turów. O ile zwiedzanie elektrowni właściwie nie jest możliwe, o tyle kopalnię można zobaczyć od środka, bo organizowane jest oprowadzanie i obwożenie po odkrywce. Rozmiar kopalnianer dziury robi ogromne wrażenie na oglądających ją z jednej z platform widokowych na skraju odkrywki. Grupy zorganizowane mogą też dostać się na dno odkrywki, czyli jakieś 200 metrów poniżej poziomu gruntu i z bliska przyjrzeć się pracy gigantycznych maszyn.

 

Na stronie projektu atrakcjetechniki.karr.pl dostępnych jest 40 opisów i panoram 3D rozmaitych obiektów i miejsc ujętych w przewodniku. Także tych, których zwiedzanie nie jest na co dzień możliwe.

 

Autorzy projektu wydali do multimedialnego przewodnika także mapę regionu z zaznaczonymi obiektami. Planując letnie, czy choćby już majowe urlopy po obu stronach gór, warto skorzystać z przewodnika i wybrać sobie obiekty, które znajdą się na trasie naszych wędrówek. Zmotoryzowanym turystom dotarcie do wybranych celów ułatwią zamieszczone na mapie współrzędne wszystkich obiektów, które można wpisać do urządzeń GPS.

c 144.jpg
c 158.jpg
c 190.jpg
c 226.jpg
c 231.jpg
c 250.jpg
c 254.jpg
c 257.jpg
c 313.jpg
c 320.jpg
c 337.jpg
c 345.jpg
c 352.jpg
c 358.jpg
c 389.jpg
c 403.jpg
c 404.jpg
c 424.jpg
c 434.jpg
c 449.jpg
c 462.jpg
c 473.jpg
c 475.jpg
c 489.jpg
c 491.jpg
c 510.jpg
c 521.jpg
c 539.jpg
c 546.jpg
c 565.jpg
c 602.jpg
c 610.jpg
c 629.jpg
c 639.jpg
c 649.jpg
c 662.jpg
c 680.jpg
c 686.jpg
c 698.jpg
c 705.jpg
c 707.jpg
c 708.jpg
c 713.jpg
c 730.jpg
c 733.jpg

Komentarze (8)

Jestesmy we Francji ze Tour ?

Jestesmy we Francji ze Tour ?

A gdzie znajduje się obiekt ze zdjęć 4-9?

Przyłączam się do pytania gdzie znajduje się ten obiekt ze zdjęć 4-9 ? dziękuję z góry za odpowiedź

Ferdynad Porsche zmarł ponad pół wieku temu, a nie kilka dni temu jak jest w tekście

Fantastyczna robota !!! Znow pare nocy zawale nad czytaniem tego wszystkiego ;) Tak trzymac. I nawet mozna sciagnac sobie i w podrozy czytac. Wielkie dzieki KARR !!

Pamietam te momenty siezeialdm przed tv i jako mlody chlopak zastanawialem sie kto stoi za tym robolem bo raczej on sam z siebie tego nie generowal. Pada tam dziwne zdanie, ja nie sprzedaje ludzi, zastanawialem sie wtedy dalczego on to powiedzial, przeciez nikt nie poddawal w watpliwosc szczerosci strony solidarnosciowej. Tak jakby sam czul potrzebe wytlumaczyc sie przed ludzmi, ze nie jest TW i ze nie wykonuje polecen panow smutnych. Fakty jednak sa bolesne dla nas wszystkich i nie ma co sobie tworzyc swaiata wirtualnego, od tego jest tvn czerska i mase osrodkow trzymajacych wladze w tym kraju. Nikt za granica nie wnika w szczegoly biografii chociaz jak sadze wszystkim zalezy na pompowaniu symbolu to jak Ordon ktory nigdy nie bronil zadnej reduty, ale uznano ze lepioej dal wszystkich bedzie jak przyjmiemy wersje obrony reduty przez Ordona. Ordon jako czlowiek wrazliwy przyplacil cale to zamieszanie choroba psychiczna, walesa jest zbyt prosty zeby przezywac jakies glebsze rozterki pasuje mu ta rola do ktorej wyznaczyli go panowie smutni pewnego slonecznego lata.